ČLÁNOK


,

Zvýšenie ratingu by na Slovensko malo pritiahnuť investície
14. novembra 2001

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila hornú úroveň ratingového hodnotenia Slovenskej republiky. Hodnotenie dlhodobých záväzkov denominovaných v zahraničnej mene zvýšila agentúra na Baa3 z úrovne Ba1. Moody’s tiež zvýšila hornú úroveň ratingu devízových bankových vkladov na Ba1 z úrovne Ba2.

Dôsledkom tohto kroku všetky emitované záväzky Slovenskej republiky denominované v zahraničnej mene sú teraz hodnotené stupňom Baa3. Moody’s tiež zvýšila rating vládnych dlhopisov v domácej mene na A3 z úrovne Baa2. Všetky ratingy majú stabilný výhľad.

Moody’s uviedla, že súčasná vládna koalícia pokračuje v realizácii systematického časového plánu rozsiahlych štrukturálnych reforiem pri zlepšenej fiškálnej pozícii a naďalej zodpovednej monetárnej politike Národnej banky Slovenska. Vďaka kombinovanému efektu týchto reforiem by sa malo o Slovensku uvažovať ako o súčasti prvej skupiny krajín kandidujúcich na členstvo v Európskej únii.

Podľa Moody’s postoj Slovenska orientovaný na trh a Európsku úniu, zlepšenie legislatívy pre investorov spolu so snahou stať sa členom Severoatlantickej aliancie NATO podnietili nárast priamych zahraničných investícií v krajine. Moody’s poznamenala, že jej nové ratingové hodnotenie zahŕňa možnosť víťazstva súčasných opozičných strán vo voľbách plánovaných na jeseň budúceho roka. Agentúra dodala, že bude naďalej monitorovať pokrok v oblastiach štrukturálnych reforiem a fiškálnej konsolidácii.

Moody’s nasledovala ratingovú agentúru Standard & Poor’s, ktorá 30. októbra zvýšila rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v domácej mene z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom. Rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v cudzej mene zvýšila z BB plus na BBB mínus naďalej s pozitívnym výhľadom. Standard & Poor’s zároveň zvýšila suverénny rating krátkodobých záväzkov denominovaných v cudzej mene z B na A-3 a potvrdila rating krátkodobých záväzkov denominovaných v domácej mene na A-2.

Zvýšením ratingu agentúrou Moody’s do investičného pásma sa Slovensko stalo atraktívnejšou krajinou pre investorov. Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša mali totiž mnohí investori obmedzenia zo strany materských spoločností na investície do krajín s neinvestičným stupňom ratingu.

Ako dodal analytik ING Bank Ján Tóth, k prílevu zahraničných investícií prispeje aj prudký pád krátkodobých sadzieb v Európskej únii a USA. „Úrokový diferenciál medzi slovenskou korunou a eurom sa totiž zdvojnásobil až na 4,7 % a voči doláru až na 5,6 %,“ myslí si J. Tóth. Prílev krátkodobých investícií bude podľa neho vplývať na posilňovanie slovenskej koruny. Popri nízkych inflačných tlakoch v ekonomike to môže byť ďalším argumentom pre zníženie sadzieb Národnou bankou Slovenska.

Zvýšenie ratingu bolo podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu už odzrkadlené v cenách eurobondov, ktoré boli nižšie ako pri niektorých okolitých krajinách s rovnakým ratingom. „Z tohto pohľadu výraznejší okamžitý dopad na trh eurobondov nemožno očakávať,“ povedal. V budúcnosti očakáva lacnejšie financovanie podnikov na medzinárodných finančných trhoch. Keďže trojica najväčších svetových ratingových agentúr väčšinou ratingy udeľuje približne v rovnakom období, Prega očakáva aj zmenu hodnotenia agentúrou Fitch.

Zvýšenie ratingu Slovenska do investičného stupňa agentúrou Moody’s Investors Service neovplyvní rezort financií pri rozhodovaní o prípadnej realizácii emisie eurobondov. Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej nie je potrebné, aby Slovensko k takémuto kroku pristúpilo v tomto roku a zrejme ani v budúcom roku. Očakávajú sa totiž príjmy z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu a Všeobecnej úverovej banky, prebytok na domácom medzibankovom trhu je navyše dostatočný na to, aby z neho bolo možné kryť potreby štátu. Ako pritom dodala, na trhu cítiť veľký záujem o prípadnú emisiu týchto cenných papierov.

Pre ratingovú agentúru bolo pri zmene ratingu podľa ministerky dôležité rozhodovanie o daňových zákonoch, pričom ich znepokojoval aj možný vývoj politiky po budúcoročných voľbách. Aj nová vláda však podľa nej bude musieť pokračovať v začatých reformách, k čomu ju viažu napríklad podmienky úveru EFSAL od Svetovej banky alebo Staff Monitored Program. V zmene ratingu tak Moody’s počíta aj so zmenou vlády. Jediný povolebný odklon od súčasnej politiky môže byť podľa agentúry vo forme spomalenia reforiem v oblasti verejného sektora, najmä v oblasti dôchodkov, zdravotnej starostlivosti, privatizácie energetiky a dočasného uvoľnenia fiškálnej politiky.

„Vrátenie ratingu SR do investičného stupňa je pre mňa aj osobným zadosťučinením,“ reagoval na zvýšenie ratingu podpredseda vlády Ivan Mikloš. Ako dodal, je to dôkaz, že po bolestnom období sa ekonomika ozdravuje. Zvýšenie ratingu záväzkov Slovenska podľa Schmögnerovej vytvára predpoklady na upevnenie pozície slovenskej meny a pozitívny vývoj spreadov dlhopisov na zahraničných trhoch.

Na zvýšenie ratingu Slovenska agentúrou Moody’s do investičného stupňa slovenská koruna takmer vôbec nereagovala. Už pred zverejnením tejto informácie sa jej podarilo zhodnotiť z 42,860 / 900 SKK/EUR na 42,780 / 820 SKK/EUR a po nej už len na 42,760 / 800 SKK/EUR. Podľa dílera ING Bank Branislava Matušeka sa zmena ratingu očakávala a bola zakomponovaná v cene. Obchodovanie bolo však podľa neho živé napriek tomu, že sa na cene neodrazilo.

Záujem o domácu menu podľa Matušeka podporila aj emisia eurobondov Rheinische Hypothekenbank AG denominovaných v slovenskej mene v objeme 800 mil. Sk. Dlhopisy majú splatnosť 5 rokov a kupón 8 %. Podľa Matušeka by táto emisia mohla spolu s emisiou eurobondov spoločnosti Daimler Chrysler v objeme 2 mld. Sk ovplyvniť vývoj koruny najmä koncom mesiaca, kedy je termín na ich zaplatenie. Investori budú totiž cenu bondu uhrádzať v slovenskej mene a budú ju nakupovať. Podľa Matušeka by koruna pomaly mohla otestovať hranicu 42,7 SKK/EUR a po jej prípadnom prelomení aj 42,5 SKK/EUR. „Dynamika zhodnocovania meny sa však pomaly znižuje,“ dodal.

Keďže pondelková havária lietadla v New Yorku zrejme nebola teroristickým útokom a na trhu sa šírili pozitívne správy z bojových línií v Afganistane, dolár prudko zhodnotil z 0,8930 USD/EUR na 0,8795 USD/EUR. Koruna sa tak voči doláru kótovala na 48,540 / 580 SKK/USD. Krížový kurz českej a slovenskej meny bol 1,285 / 288 SKK/CZK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS