Na kapitálové trhy prišla nostalgia po starej dobrej „starej ekonomike.“ Dôkazom toho, že lídrom ratingu FT-500 sa stala spoločnosť General Electric, ktorá vznikla v roku 1892. Podstata jeho podnikania sa dá určiť nie veľmi ľúbivým slovným spojením „diverzifikovaný priemyselný konglomerát.“ Rebríček 500 najväčších firiem na svete zverejnil 11. 05. 2001 denník Financial Times.
Ďalší favoriti FT-500 sa tiež pridržiavajú štýlu retro. Sú to banky, poisťovacie a farmaceutické firmy. Tie vystriedali lídrov z roku 1999, ktorými boli telekomunikačné firmy, internetové podniky a predstavitelia takzvanej „novej ekonomiky“. Dá sa hovoriť, že nejde o víťazstvo starého nad novým, ale skôr o víťazstve ekonomiky nad nezmyslami trhu.
Trhová kapitalizácia General Electric bola takmer 480 mld. USD a je v celkom prijateľnom pomere s ročným objemom predaja, ktorý je asi 130 mld. USD. Firma zarába celkom slušné peniaze. Miera zisku dosiahla v minulom roku 19%. Pomer ceny akcie na burze k čistému zisku prepočítanú na jednu akciu (P/E) je tiež celkom slušný. Hodnota tohoto ukazovateľa je 30. Vedúce technologické firmy v časoch boomu mali tento ukazovateľ na hodnote 80, 100, či dokonca 120.
Úspechy starej ekonomiky a jej kapitálové výnosy nedokázali kompenzovať straty novej ekonomiky. Príklad amerických firiem je dosť poučný. Počet amerických firiem v ratingu sa zvýšil z 219 na 239, avšak ich trhová kapitalizácia klesla z 10,9 na 10,8 triliónov USD.
Grand Prix za najväčší pád v ratingu patrí japonskej firme Softbank, ktorá sa špecializovala na investície do vysokých technológií. Zo 44. miesta spadla na 450. Softbank je napríklad vlastníkom veľkého balíka akcií vedúceho internetového portálu Yahoo!, ktorý sa dostal zo 40. priečky na 327. Miesto.
Vážne straty utrpeli aj vážení predstavitelia sektora telekomunikácií. Firma British Telecommunications sa premiestnila z 22. miesta na 82. Priečku. WorldCom z 26. miesta na 88. Miesto, fínska Sonera so 114. priečky na 374 miesto.
Treba konštatovať, že vo vnútri technologického sektora podľa viacerých odborníkov, pokračuje „boj za kvalitu“ aj po dátume, na základe ktorého boli zostavené tabuľky FT-500. Microsoft, ktorý bol v januári na 5. mieste sa v apríli dostal opäť na 2. pozíciu. Je to kvôli tomu, že po nástupe nového prezidenta je skôr nepravdepodobné, že spoločnosť sa rozdelí na viac firiem.
Podľa analytikov sa netreba nechať opiť úspechmi starej ekonomiky a treba sa lepšie prizrieť na súčasných lídrov. Niektorí z nich rástli vďaka akvizíciám. Produktmi fúzií sú GlaxoSmithkline (Glaxo Wellcome a Smithkline Beecham) a Prizer (kúpil Warner-Lambert). Aj Time Warner sa dostal do tabuľky vďaka kúpe America Online (AOL). V niektorých prípadoch akvizície, ktoré sú dôležité pre rast, neschválili protimonopolné orgány. General Electric mala napríklad kúpiť Honeywell za 40 mld. USD, avšak Európska komisia kúpu ešte neschválila.
Mnohí predstavitelia „starej ekonomiky“ rástli v minulom roku tak rýchlo, že v budúcich rokoch sa nedá očakávať rast. Napríklad ropný gigant Exxon Mobil dosiahol 3. priečku vďaka výkyvom cien ropy. Všetko hovorí za to, že tradicionalisti budú mať tohto roku menší rast ako v minulom. Ropa a iné prirodzené suroviny nebudú dražieť. Peňazí na kúpu iných firiem bude tiež menej. Jack Welch, šéf General Electric, ktorý už rok odkladá odchod do dôchodku, by sa mal poponáhľať, aby radšej odišiel do dôchodku na vrchole slávy firmy. Financial Times
zverejnil aj zoznam 100 najväčších spoločností strednej a východnej Európy. Rafinéria Slovnaft klesla zo 63. miesta na 71. miesto.