ČLÁNOK




Zodpovednosť prebrali výrobcovia
18. októbra 2002

Za zdravotnú nezávadnosť potravín, ktoré sa dostávajú do obchodov, sú od začiatku tohto roka plne zodpovední výrobcovia. Hygienici v súčasnosti vykonávajú dozor iba nad výrobkami špecializovanej výživy a povoľujú nové výrobky. To je jedno zo základných opatrení novely zákona o potravinách. Podľa Kataríny Chudíkovej zo Štátneho zdravotného ústavu SR si túto zmenu v zákone vyžiadala harmonizácia slovenskej legislatívy s právom Európskej únie. Slovensko sa ako asociovaná krajina v rámci negociačných rokovaní s EÚ zaviazalo zrušiť akúkoľvek predtrhovú úradnú kontrolu potravín k 1. januáru 2002.

To znamená, že sa od tohto termínu umožňuje voľný pohyb potravinárskych tovarov. Tento krok legislatívne umožnil novelizovaný zákon o potravinách schválený v decembri 2001. Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Dušana Magica zabezpečenie voľného pohybu potravinárskych výrobkov a odstránenie ich predtrhovej úradnej kontroly neznamená, že by si podnikatelia nemuseli dať svoje výrobky pred uvedením na trh kontrolovať. Naopak, podľa neho, práve oni a len oni sú za to od začiatku tohto roka zodpovední.

Z obalu viac informácií

Novela zákona o potravinách umožňuje, aby sa spotrebitelia z obalov výrobkov okrem iného dozvedeli aj podrobnejšie informácie o hmotnosti potravín. Pri potravinách v náleve musí výrobca uviesť aj hmotnosť pevnej potraviny v ňom. Spotrebiteľ musí byť oboznámený s obchodným názvom potraviny, obchodným menom a sídlom výrobcu, baliarne, distribútora alebo dovozcu, s údajom o množstve, s množstvom a zoznamom jednotlivých položiek v potravine. Novela zahŕňa aj odlišné požiadavky na aditívne látky v potravinách a ich čistotu. Legislatívne tiež upravuje realizáciu rýchleho výstražného a informačného systému v prípade nálezu škodlivých látok. Podľa tohto zákona je zrušené povinné označovanie dátumom výroby a dátumom najneskoršej spotreby. To je nahradené dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby. Povinne sa musí uvádzať aj návod na použitie v prípade, že by jeho neuvedenie mohlo spôsobiť nesprávne použitie alebo prípravu danej potraviny. Zrušenie hygienického dozoru nad potravinami však neznamená, že spotrebitelia ostanú na trhu bez ochrany. Podľa novely zákona sa orgány potravinového dozoru zjednotili, čo znamená, že z bývalej Štátnej veterinárnej správy SR a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie vznikla Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Posilnenie kontroly

Podľa riaditeľa sekcie Petra Tureka zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR novela zákona zaviedla aj systém HACCP (kritický kontrolný bod). Ten sa od začiatku tohto roka stal kľúčovým momentom, keďže sa upustilo od predbežnej kontroly a celá zodpovednosť za produkty ponúkané na trhu sa preniesla na výrobcov. Tí, aby mohli dokázať, že ich firmu opustil kvalitný výrobok, musia zaviesť spomenutý systém. S jeho pomocou môžu poukázať na daný kritický bod vo výrobe s tým, že oni normy neporušili. Taký model je zavedený aj v EÚ.

Zodpovednosť za výrobok teda nesie výrobca. Ako to však je s dovážanými potravinami? Práve tam nastali v minulom roku viaceré problémy. Na našom trhu sa vyskytli napríklad zdraviu škodlivé olivové oleje alebo sójová omáčka. P. Turek zdôraznil, že či už bude podnikateľ výrobok vyrábať alebo ho dovážať, musí sa zhodovať s potravinovým kódexom. Ide vlastne o samokontrolu. „My teraz budeme skôr dozerať na výrobcu, či si dáva robiť laboratórne rozbory a aké má výsledky,“ uviedol.

V prípade nesúladu s kódexom musí podnikateľ upozorniť dozorujúci orgán i svojich obchodných partnerov sám. To isté platí v prípade dovozu výrobkov. Domáci aj zahraničný výrobca bude musieť garantovať bezpečnosť potravín a dovozca vo vlastnom záujme získať o výrobku dostatočné a verifikované informácie. Na Slovensku je vyše 13-tisíc obchodných jednotiek a okolo 160 veľkoobchodných jednotiek. „Preto potrebujeme zjednotiť a posilniť práve kontrolórov, ktorí vykonávajú kontrolu priamo na mieste, aby bola čo najkvalitnejšia,“ zdôrazňuje P. Turek.

Obal by mal od 1. októbra tohto roku lepšie informovať aj o hovädzom mäse. Podľa vedúceho kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martina Chudého je výnos Ministerstva pôdohospodárstva SR o označovaní mäsa jatočných zvierat v platnosti už od začiatku júla tohto roku a trojmesačné obdobie slúžilo na zvládnutie jeho požiadaviek priamo v praxi.

Špeciálne označenie spotrebiteľom umožní dozvedieť sa vek zvieraťa, z ktorej farmy pochádzalo, kde sa narodilo alebo kde bolo zabité a spracované. Táto požiadavka má slúžiť na obnovenie dôvery spotrebiteľov v neškodnosť predávanej hovädziny. Bez ohľadu na kontroly vykonávané samotnými výrobcami budú veterinári kontrolovať označenie mäsa aj priamo v obchodoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS