Doteraz zistená škoda vo výške 2,7 milióna dolárov síce nepatrí k najväčším, ale americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) si je aj tak istý tým, že za uplynulé tri roky vznikol v New Yorku doteraz najväčší prípad odcudzenia osobných údajov v dejinách USA. Podľa všetkého sú doterajšie zistenia len špičkou ľadovca a ďalšie nepríjemné fakty určite ešte vyjdú na svetlo.
Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania sa do komplotu zapojilo vyše dvadsať podvodníkov, z ktorých troch zatkli už začiatkom tohto týždňa. Podvodom bolo poškodených najmenej 30.000 Američanov. Finančný obnos vylákaný v rámci tohto podfuku vzrastá každým dňom a polícia ešte netuší na akej konečnej sume sa ustáli. Podvodníkom sa podarilo vybieliť celé bankové kontá. Vystavovali pritom falošné šeky a používali falošné kreditné karty. „Je to najhoršia nočná mora Američanov, a tu sa opakuje v desaťtisícových opakovaniach,“ vyhlásil prokurátor na Manhattane James Camey.
Prípad sa podľa doterajších zistení začal tak, že softvérový zamestnanec jednej firmy si z bánk zaobstaral osobné údaje tisícov ľudí a tieto predal bande zlodejov. Podarený programátor vraj zinkasoval 60 dolárov za každé meno, adresu, údaje o kreditnej karte a čísle sociálnej poistky.
Zadržaným a usvedčeným podvodníkom hrozia vysoké tresty odňatia slobody, ktoré môžu dosiahnuť až 30 rokov pobytu vo väzení.
Poškodení sú občania z 50 amerických štátov, mnohí boli finančne zruinovaní a ich povesť spoľahlivého finančného partnera bola zničená, uviedol štátny zástupca.
Pred pár dňami úrady odhalili prípad klientky, na ktorej meno bol najprv otvorený nový účet a potom – po príslušných transakciách – z neho, vďaka zvýšenému dennému limitu, vyzdvihli 34.000 dolárov. Vo väčšine prípadov na zneužitie kont a kreditných kariet klienti ani neprišli. Následky podvodu však v konečnom dôsledku ponesú títo okradnutí americkí občania.