ČLÁNOK




Zmeny v myslení ako prvé
11. októbra 2002

Vládna kríza v krajine vychádzajúceho slnka sa skončila. K zmenám v japonskom vládnom kabinete Džuničiroa Koizumiho došlo koncom septembra a boli to prvé zmeny od vymenovania vlády v apríli 2001. Jadrom sporu sa stala reforma bankového sektora, ktorého ozdravenie sa vo všeobecnosti považuje za kľúčové pre naštartovanie japonskej ekonomiky. Rozpory o spôsobe ako sanovať približne 430 miliárd zlých úverov z bankových portfólií (suma predstavuje okolo 11 percent ročného HDP Japonska) stáli kreslo ministra pre finančné služby Hakua Janasigawu, ktorý so sebou strhol päť ďalších ministrov. Mnoho analytikov však tvrdí, že situácia je oveľa horšia. Celkovú sumu zlých pôžičiek odhadujú až na trojnásobok.

„Obetoval“ ministrov

Keď D. Koizumi v apríli 2001 preberal funkciu predsedu vlády, povedal, že členovia jeho kabinetu zostanú vo funkciách do chvíle, kým sa on sám nerozhodne podať demisiu. Nový premiér sa však pri nástupe zaviazal, že v priebehu štyroch rokov vyrieši najväčší problém japonskej ekonomiky – zlé úvery. Na druhom sľube mu záležalo viac ako na prvom, čo dokázal tým, že niektorých ministrov „obetoval“, aby urýchlil reformy.

Plán, ktorý presadzuje japonský premiér a minister hospodárstva Heizo Takenaka, počíta s odkupovaním zlých úverov z verejných zdrojov. H. Janasigawa bol proti takému postupu. Plán však podporili viacerí ministri, napríklad aj minister financií Masadžuro Šiokawa. H. Janasigawa trval na svojom a padol. Víťaz sporu H. Takenaka si nielen udržal doterajšie odbory – hospodárstvo a rozpočet – ale pribral aj dovtedajšiu agendu svojho oponenta – finančné služby. Odchod H. Janasigawu považujú analytici za najvýraznejšiu zmenu v kabinete. Zo svojich postov sa však rozhodli odstúpiť aj ministri pre obranu, poľnohospodárstvo, životné prostredie, vedu a verejnú bezpečnosť.

Podľa japonských komentátorov sa premiér D. Koizumi pravdepodobne chce obklopiť ministrami, ktorí budú razantnejšie presadzovať hospodárske reformy, a tak prispejú k udržaniu jeho vysokej popularity. Tá sa dnes pohybuje okolo 70 percent, čo je približne rovnaká úroveň, akú mal počas prvých mesiacov vládnutia. Premiér povzbudený úspechom svojej septembrovej návštevy v Severnej Kórei chce tak oživiť nádeje, ktoré doňho Japonci minulý rok vložili – že bude schopný presadiť potrebné ekonomické, politické a sociálne zmeny.

Zmiešané reakcie

Investori vítajú rozsiahle zmeny v tokijskej vláde. „Považujem to za jasný signál od premiéra Koizumiho, že to myslí s reformou bankovníctva vážne,“ komentovala situáciu Naoko Nemotová z ratingovej agentúry Standard and Poor’s. Zároveň však vyslovila pochybnosti, či bude H. Takenaka, univerzitný profesor ekonómie, schopný svoju úlohu zvládnuť. „Podporuje ho len časť japonskej finančnej a podnikateľskej komunity, čo je znepokojujúce,“ dodala N. Nemotová.

Na zmeny okamžite pozitívne reagoval kurz japonského jenu. Posilňoval sa oproti americkému doláru aj euru. Najsilnejší nárast bol v reakcii na odvolanie H. Janasigawu. Aj investori jeho osobu vnímali ako hlavnú prekážku reforiem bankového sektora. Očakáva sa, že vláda teraz bankám pomôže.

Paradoxne skepticky sa postavili k zmenám vo vláde a pripravovanému plánu pomoci zástupcovia štyroch najväčších bánk. Obávajú sa, že vláda sa chystá využiť peniaze daňových poplatníkov len preto, aby v budúcnosti mohla viac zasahovať do bankového podnikania. Tokijskí bankári tvrdia, že nepotrebujú a ani nechcú peniaze z verejných fondov. „Chceme niekoho, kto chápe, že vyriešiť problém so zlými úvermi znamená predovšetkým vyrovnať sa s defláciou, ktorá zväzuje ekonomickú aktivitu,“ uviedol jeden z bankárov. Pokles cien sužuje japonskú ekonomiku od roku 1999. Domácnosti odkladajú veľké nákupy, pretože špekulujú nad ďalším poklesom.

Túto „náladu“ akoby sledovalo aj obchodovanie s cennými papiermi. Hlavný index Nikkei za posledné tri mesiace stratil takmer 12 percent hodnoty. Experti sa vo všeobecnosti zhodujú, že hlavné dôvody pokračujúcich prepadov majú príčinu v klesajúcej dôvere v ozdravenie americkej ekonomiky. Tá je popri domácej spotrebe najvýznamnejším katalyzátorom japonského hospodárstva.

Zo zdrojov CNN.com


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS