ČLÁNOK




Zjednodušenie daňového sytému by mohlo na Slovensko prilákať ďalšie investície
3. januára 2004

Zjednodušenie daňového systému, vyplývajúce z daňovej reformy, by mohlo viesť k prilákaniu ďalších investícií na Slovensko. Uviedol to analytik ČSOB Marek Gábriš.

Podľa neho by zníženie priamych daní pre podniky malo zo strednodobého hľadiska viesť k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu a dosiahnutiu konkurenčnej výhody v porovnaní s inými krajinami v regióne.

Ako ďalej povedal Gábriš, daňová reforma by mohla mať stimulujúci vplyv aj na trh práce, keď by mala motivovať časť populácie k intenzívnejšiemu hľadaniu práce. „Zavedenie jednotnej 19-% sadzby je výrazne pozitívnou správou najmä pre obyvateľstvo s vyššími príjmami, nakoľko im bude plynúť z jednotnej dane najvyššia úspora na daniach. Reforma je dostatočne motivujúcou pre skupiny s nižšími príjmami zvýšiť svoj príjem, a tým i prospech z reformy,“ skonštatoval analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Ako však upozornil Gábriš, napriek týmto pozitívnym stimulom by už pokles miery nezamestnanosti mal spomaliť svoje tempo. „Dôvodom bude aj pokračujúca reštrukturalizácia niektorých podnikov a prebiehajúce reformy, čo môže viesť k uvoľňovaniu prebytočnej pracovnej sily,“ zhodnotil Gábriš.

Zníženie priamych daní má byť kompenzované v príjmovej stránke rozpočtu unifikáciou DPH na úrovni 19 %, už skôr prišlo tiež k rastu spotrebných daní, čo povedie k zvýšeniu daňového zaťaženia nepriamymi daňami. „Daňová reforma je veľký zásah do súčasného systému, a preto bude zaujímavé sledovať, nakoľko sa ministerstvu podarilo správne odhadnúť príjmy rozpočtu,“ povedal Gábriš. „Ak by došlo k výpadkom na strane príjmov, ďalšie eliminačné opatrenia v podobe rastu spotrebných daní by už zrejme boli ťažko presaditeľné. Preto by boli žiaducejšie skôr opatrenia na výdavkovej strane rozpočtu, čo však môže byť počas prebiehajúceho fiškálneho roka komplikované,“ dodal.

Ďalšími reformami, ktoré obyvateľstvo čakajú v nasledujúcom roku, sú reforma školstva, zdravotníctva a verejnej správy. „Tieto reformy budú mať skôr selektívny dopad na jednotlivé skupiny obyvateľstva,“ konštatoval Šmál. Dopady dôchodkovej reformy na obyvateľstvo zatiaľ podľa neho nemožno jednoznačne hodnotiť, nakoľko jej finančná výhodnosť pre obyvateľstvo a kvalita zavedeného dôchodkového systému sa prejavia až po viacerých rokoch fungovania.

Ďalšími podstatnými zmenami, ktoré zasiahnu do životnej úrovne obyvateľstva SR, budú deregulácie cien energií. Malo by už ísť o poslednú masívnu vlnu zvyšovania cien. „Napriek tomu by mala inflácia v priebehu budúceho roka postupne klesať a výrazne spadne od začiatku roka 2005. Rovnako reálne mzdy by v budúcom roku nemuseli nevyhnutne klesať a majú potenciál vzrásť až do 1 %,“ predpokladá Gábriš. „Samozrejme, jedná sa o priemerné mzdy, a preto nie každý občan pocíti tento rast rovnakou mierou,“ uzavrel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS