ČLÁNOK




Zjazd Komunistickej strany Číny podporil rast firiem
21. októbra 2007

Zjazd Komunistickej strany Číny podporil rast firiem


V nedeľu sa skončil zjazd Komunistickej strany Číny – plusy a mínusy štátom riadeného národného hospodárstva zostávajú


Už na jeho otvorení 15. októbra 2007  stranícky líder Číny Hu Jintao hovoril o detailoch politiky strany a vlády, ktorá by mala viesť k stabilite a blahobytu celej krajiny. Strana prijala rozhodnutia, týkajúce sa strategických investícií, pomoci čínskym spoločnostiam vo vnútri krajiny, ale aj za jeho hranicami. To pozitívne vnímajú investori. Treba však do úvahy brať osobitosti podnikania v Číne.


Základnou z nich je to, že väčšina veľkých spoločností, ktoré v Číne participujú na mohutnom ekonomickom raste, úplne alebo čiastočne patria štátu. Štát určuje nielen pravidlá hry pre investorov, ale dostáva aj zisk. Najlepšie je to vidieť na príklade čínskeho automobilového priemyslu. Ten sa rozvíja tak rýchlo, že bude čoskoro väčší ako v USA.


Svetoví výrobcovia, vrátane General Motors Corp. a Volkswagen AG tam otvorili spoločné podniky spolu s čínskymi spoločnosťami, ktoré takmer všetky patria štátu a majú väčšinový podiel v spoločných podnikoch. Automobilový priemysel je odrazom silných, ale aj slabších stránok štátnej regulácie ekonomiky.


Treba poznamenať, že vládnuca stranícka elita nie je oddelená od štátu. Mnohí štátni úradníci, ale aj manažéri firiem sú jej členmi strany.  Napríklad pri otvorení spoločného podniku na výrobu motorov SAIC-GM-Wuling šéfa General Motors Ricka Wagonera privítal vedúci tajomník strany provincie, v ktorej sa nachádza podnik. Americký manažér poznamenal, že čínski manažéri majú veľmi profesionálny prístup a  pozitívne hodnotil spoluprácu jeho spoločnosti s čínskymi partnermi. V Šanghaji sa stala partnerom GM Shanghai Automotive, alebo SAIC, ktorá patrí samospráve. Podnik nemal problémy ani s pozemkami, ani s dodávateľmi, lebo štátny podnik má vlastný závod vyrábajúci komponenty automobilov. Jediné čo je potrebné urobiť kvôli podpore, je podeliť sa o najnovšie technológie a o zisk.


Existujú však aj problémy. Hlavným je monopolné rozdeľovanie zdrojov, ktoré je spojené s korupciou na najvyššej úrovni. Napríklad kvôli neoprávnenému využitiu dôchodkových úspor v septembri 2006 odvolali vedúceho straníckeho predstaviteľa v Šanghaji Chena Liangyua. Bol len jedným zo šestnástich najvyšších úradníkov obvinených z korupcie. Podľa názoru komentátora BBC pre oblasť globalizácie  Steva Schifferesa existuje ešte oveľa dôležitejší problém v štátom riadenom kapitalizme v Číne. Je spojený s rozvojom oceliarenského priemyslu. Napríklad, piata najväčšia oceliarenská spoločnosť na svete Baosteel, ktorá sa tiež nachádza v Šanghaji, značne zväčšuje objemy výroby. Tento rozvoj spoločnosti aktívne podporuje miestne stranícke vedenie. Podľa názoru britského komentátora, zväčšovanie objemu výroby  Baosteel vedie k presýteniu svetového trhu ocele a vyvoláva otázku. Dokedy môže pokračovať taký nebezpečný vývoj? Prudko sa vyvíjajúci čínsky priemysel je zatiaľ schopný absorbovať všetku oceľ, ktorá sa vyrába v krajine. Je to bez ohľadu na to, že čínska vláda sa snaží zabrzdiť rast zvyšovaním úrokových mier.


Steve Schifferes si myslí, že keď sa skončí rast čínskej ekonomiky, podnik môže byť veľmi ohrozený. Vtedy sa môže stať kompetentnosť strany riadiacej celú ekonomiku, hoci sa radí s podnikateľmi, premetom kritiky.


Vlado Bačišin


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 1. 2025

USD 1,047 0,007
CZK 25,097 0,043
GBP 0,844 0,001
HUF 408,850 0,850
CAD 1,502 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS