ČLÁNOK


,

Ženy v tvrdom biznise
15. februára 2003

Ženou roka USA je slovenská podnikateľka Ingrid Aielli Kimijanová, ktorá vo Washingtone vlastní s talianskym manželom reštauráciu. Zhodou okolností iná Ingrid – Kaczoreková (v máji 1995 založila na „zelenej lúke“ vo Veľkom Krtíši potravinársku firmu a začala vyvážať originálne dlhé slané tyčinky do zahraničia) – prevzala pred tromi rokmi vo Viedni cenu Najlepšia podnikateľka Európy. Slovenské ženy dokážu úspešne podnikať a zvládať nástrahy podnikateľského prostredia tak v materskej krajine, ktorá od základu zmenila ekonomický systém, ako aj v tvrdej konkurencii vonku.

Napokon, Slovenky boli podnikavé vždy. Či už ako obchodníčky, krčmárky, trhovníčky v dávnejšej minulosti alebo ako učiteľky, lekárky, biologičky, agronómky v novších časoch. Dobrá tradícia pokračuje. Do 4. ročníka súťaže Vynikajúca podnikateľka SR 2002 sa zapojilo 55 podnikateliek, ktoré pôsobia v rozmanitých oblastiach – od typicky ženských, ako sú kadernícke a holičské služby či zákazkové krajčírstvo, až po kovoobrábanie, kamiónovú prepravu, spracovanie dreva alebo autoservis, teda činnosti považované za výsostne mužskú doménu. (Súťaž zorganizovala Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania spoločne s Top centrom podnikateliek a konzorciom Urobme to!)

Príklady motivujú

V spomenutej súťaži nejde o prezentáciu manažérok, ale majiteliek, ktoré vlastnia aspoň 50-percentný podiel vo firme a leží im na pleciach ťarcha zodpovednosti za vložené investície a zamestnancov. Má na jednej strane spoločensky doceniť úspešné malé a stredné podnikateľky, a na druhej strane ukázať cestu ďalším, ktoré zatiaľ nenašli odvahu osamostatniť sa. Sú tri druhy začínajúcich podnikateliek. Tie, ktoré celý život snívali o svojom podniku – reštaurácii, dielni, obchode – a svoj sen chcú aj realizovať. Ďalej tie, čo sa nedokážu uplatniť v závislej činnosti, pretože ako zamestnankyne nie sú schopné podriadiť sa, a napokon tie, ktoré nemajú inú možnosť obživy, pretože si nemôžu nájsť zamestnanie.

„Žena vždy hlbšie a precíznejšie zvažuje riziká, je opatrnejšia pri vstupe do podnikania. Na začiatku mnohé potrebujú odbornú radu i podporu, pretože si veľmi neveria,“ uvažuje Elvíra Chadimová. Vie, o čom hovorí. Firma PTK Echo, ktorú vedie, patrí v školení a hľadaní uplatnenia pre dlhodobo nezamestnaných ľudí medzi európsku špičku. V spolupráci s Ministerstvom školstva SR a Národným úradom práce realizuje 41 vzdelávacích akreditovaných programov a rekvalifikačných kurzov. Sama sa stala Manažérkou roka 1995. Jej meno sa spája s občianskym združením Profesionálne ženy a s Top centrom podnikateliek. Nedávno žiarila na medzinárodnej konferencii Žena – tvorivá osobnosť tretieho tisícročia, ktorá sa po prvýkrát uskutočnila na Slovensku. Ako organizátorka, hostiteľka, osobnosť.

Pritom pôvodným povolaním je učiteľka. Dnes je názorným príkladom, čo žena dokáže, keď sa zatne a ide za svojím cieľom. Navyše má dar presvedčiť vari každú adeptku, že rovnako úspešná môže byť aj ona.

Iný život na vidieku

Zdalo by sa, že najťažšie sa ženám zapája do podnikania vo veľkom meste, kde je najväčšia mužská konkurencia. Skúste však začať podnikať na Považí, Kysuciach alebo hoci v Liptove! „Je to tvrdý biznis,“ hovorí Anna Beníková, farmárka z Papradna. Nemá pritom na mysli ani tak údery od života či konkurenčný boj, ale každodennú drinu okolo dobytka a oviec či pri obrábaní pôdy. Bez oddychu, nedieľ a sviatkov. Požieračom času i energie je množstvo vybavovačiek na úradoch v meste, zháňanie finančných prostriedkov, zlá infraštruktúra. Ako to má zvládnuť slabá žena? Najčastejšou odpoveďou finalistiek súťaže bolo stručné: musí.

Dôvody sú rôzne. Niektoré ženy sa rozhodli pre podnikateľské dráhu preto, že majú v rukách vysokoškolský diplom, maturitné vysvedčenie alebo výučný list, a netúžia po kariére domácej panej. Iné tak urobili vo chvíli, keď držali v rukách manželovu podporu v nezamestnanosti. Hoci aj na Slovensku platí, že muži zarábajú viac, zároveň častejšie prichádzajú o prácu. Sú to práve živitelia rodín, ktorí tvoria väčšinu nezamestnaných, a vtedy ich rolu preberá žena.

Nevyužitý potenciál

Elvíra Chadimová i Anna Beníková sa dostali do finále súťaže. Prvá zvíťazila. Určite pritom zohralo rolu aj na nadšenie, s akým povzbudzuje adeptky, ktoré sa rozhodnú postaviť na vlastné nohy. V závere minulého roka rozbehlo Top centrum podnikateliek projekt mentoringu. Čo sa skrýva pod týmto u nás málo známym pojmom? V podstate ide o istú formu patronátu jednej skúsenej podnikateľky nad dvoma-tromi začínajúcimi, ktoré sledujú jej prácu vo firme, pri obchodných rokovaniach, ale napríklad aj to, ako využíva voľný čas.

Slovensku sa žiada do podnikania pritiahnuť predovšetkým tri pomerne veľké skupiny žien – absolventky škôl, ženy po materskej dovolenke a ženy po tridsaťpäťke. Tie sa najčastejšie ocitajú bez zamestnania, pričom existuje celý rad odvetví, ktoré sa bez ženského podnikania nezaobídu. Napríklad cestovný ruch, služby, vrátane zdravotných a sociálnych. Tie si vyžadujú veľkú dávku empatie a nezaobídu sa bez množstva práce, ktorú nemožno zveriť strojom.

Podnikanie žien, predovšetkým v týchto dvoch sférach a v tých, ktoré na ne nadväzujú, je potenciálom, ktorý Slovensko doteraz nedokázalo využiť v patričnom rozsahu.

Vynikajúca podnikateľka SR 2002

PhDr. Elvíra Chadimová,

firma PTK Echo, Bratislava

– Prvé služby sme začali poskytovať v roku 1990. Pôvodné jazykové a prekladateľské centrum sme rozšírili o ponuku štúdia v zahraničí, manažérske vzdelávanie, au-pair pobyty, vydavateľskú a hoteliérsku činnosť, ale najmä o činnosť troch súkromných gymnázií v Bratislave, Kežmarku a Martine. Realizujeme vyše 40 vzdelávacích akreditovaných programov a rekvalifikačných kurzov. Niektoré z nich sú orientované na problémové skupiny dlhodobo nezamestnaných alebo Rómov. Vo firme pôsobí 102 pracovníkov. Máme filiálky v Česku, Kanade a Austrálii.

Začínajúca podnikateľka SR 2002

Iveta Kahabková,

firma Iveta Kahabková, Zvolen

– K podnikaniu som sa dostala po absolvovaní kurzu Zakladám si vlastný podnik, dnes prevádzkujem živnosť v krásnych priestoroch Zvolenského zámku. Zákazníkom ponúkame originálne palacinky podľa francúzskej receptúry, obohatené o vlastné slovenské nápady. Myšlienka, aby som skúsila podnikať v oblasti služieb, mi zišla na um cestou domov z pobytu vo Francúzsku, a osvedčila sa, takže plánujem s podporou mesta otvoriť druhú prevádzku. Chcem v nej rozšíriť ponuku o ďalšie gurmánske špeciality.

Cena sympatie

Galina Barčáková,

firma ALBI, Turzovka

– Venujem sa ručnému maľovaniu vianočných ozdôb. V našom regióne je vysoká nezamestnanosť, čím trpia rodiny. Snažím sa preto ponúkať pracovné príležitosti najmä ženám s deťmi. Sama som si dlhšie nevedela nájsť uplatnenie, sčasti pre zdravotné problémy, a zrejme aj pre vek. A vidíte, riešenie sa našlo. Momentálne má firma šesť zamestnancov a takmer všetku svoju produkciu vyvážame do Českej republiky. Výroba ozdôb, ktoré krášlia príbytky ľudí počas najkrajších sviatkov roka, má na Kysuciach tradíciu, dopyt po našich výrobkoch až šesťnásobne prevyšuje súčasnú produkciu.

Ďalšie finalistky súťaže

Anna Beníková,

firma Anna Beníková, Papradno

– Po 17 rokoch práce v poľnohospodárskom družstve som stratila prácu a bolo treba zabezpečiť rodinu s dvoma deťmi. Zostala som robiť to, čo viem a čo ma aj veľmi baví. Pred ôsmimi rokmi som si prenajala farmu s hospodárskymi zvieratami, postupne som odkúpila od družstva aj stroje, rozšírila plochu prenajatej pôdy na 700 hektárov. Popri hovädzom dobytku a ošípaných som začala chovať aj stádo oviec a vlani pribudla agroturistika. Vybudovali sme penzión a prikúpili pár koníkov, na ktorých si naši hostia môžu zajazdiť. Farma a penzión zamestnávajú 17 ľudí.

Zuzana Mikušincová,

firma NÁBYTOK, Banská Bystrica

– Podnikám v maloobchode a veľkoobchode s nábytkom od roku 1990, zamestnávam 15 ľudí. Z malej predajne som sa po piatich rokoch presunula do vlastnej trojpodlažnej budovy. Postupne sa mi podarilo otvoriť ešte dve predajne v Trenčíne a Dubnici nad Váhom, perspektívne uvažujem o rozšírení obchodnej siete v SR. Ponúkam najmä slovenský a poľský nábytok, od najlacnejšieho po najluxusnejší. Na základe dobrých kontaktov s litovskou obchodnou spo-ločnosťou sa snažím zabezpečiť odbyt produkcie slovenských nábytkárov, s ďalšími predajcami sme založili dokonca Asociáciu slovenských obchodníkov s nábytkom ASON.

Doc. PhDr. Nina Molecová, CSc.,

firma B. M. B. Senec, s. r. o., Senec

– Začiatky boli skromné: malopekáreň so zastaranýmtechnickým zariadením. Po čase sa firma presťahovala do nových priestorov, pribudli špičkové zariadenia a začali sme využívať moderné technologické postupy, takže v súčasnosti sme veľkovýrobňou, ktorá spĺňa európske kritériá. Pracuje tu 54 ľudí, ktorí denne vyprodukujú zhruba desať ton pečiva, máme 180 odberateľov. Okrem troch vlastných obchodov sú medzi nimi známe obchodné reťazce, reštaurácie a hotely západného Slovenska. Radi by sme postavili ďalšiu výrobnú halu, zvýšili produkciu a odberateľskú sieť ešte väčšmi rozšírili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS