Združenie daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) s rastúcimi obavami sleduje pokusy Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) o zavádzanie opatrení, ktoré pod pláštikom všeobecne prospešných environmentálnych nástrojov neprimeraným spôsobom zasahujú do slobody podnikania a zvyšujú celkové daňové, odvodové a administratívne zaťaženie podnikateľov i bežných občanov. Informoval o tom Pavol Chren.
Počnúc 1. januárom 2002 boli zákonom č. 223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov zavedené dva nové významné druhy daní – poplatky za odvoz komunálneho odpadu (zákon č. 223/2001 Z.z. súčasne novelizoval zákon o miestnych poplatkoch) a poplatky do tzv. Recyklačného fondu. Len poplatky za odvoz odpadu by mohli pri ich stanovení obcami v maximálnej zákonom prípustnej výške dosiahnuť sumu až 6,4 mld. Sk ročne a celkový ročný výnos poplatkov do Recyklačného fondu sa odhaduje na 1 až 3 mld. Sk.
ZDPS so znepokojením sleduje i diskusie o návrhu zákona o obaloch a odpadoch z obalov, kde MŽP SR presadzuje filozofiu ďalšieho rozširovania a administratívneho i finančného posilňovania Recyklačného fondu rozširovaním jeho právomocí a zavádzaním nových poplatkov za ďalšie druhy materiálov. ZDPS návrh tohto zákona v znení navrhovanom MŽP SR dôrazne odmieta.
ZDPS je tiež prekvapené postojom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR ako reprezentanta podnikateľov – zamestnávateľov, ktorá dlhodobo poskytovala a poskytuje MŽP SR súhlasné vyjadrenia k zákonu o odpadoch i k návrhu nového zákona o obaloch a odpadoch z obalov. ZDPS je toho názoru, že AZZZ SR v tomto prípade postupuje v rozpore so záujmami jej členov – podnikateľov, ktorých sa zaťaženie novými ekologickými daňami priamo dotýka. To dokazuje aj nedávno zverejnené Memorandum za lepší zákon o obaloch a odpadoch z obalov podpísané organizáciami zastrešujúcimi vyše 600 firiem, ktoré sú priamo alebo prostredníctvom iných strešných organizácií aj členmi AZZZ SR.
ZDPS vyzýva AZZZ SR, aby upustila od vydávania stanovísk, ktoré sú v rozpore so záujmami jej členov, ako aj všetkých daňových poplatníkov Slovenskej republiky, a namiesto toho sa sústredila na plnenie úloh, ktoré jej vyplývajú zo zákona o hospodárskom a sociálnom partnerstve. Z doterajšieho vývoja je evidentné, že AZZZ SR nezvláda svoju primárnu funkciu presadzovania záujmov zamestnávateľov pri presadzovaní dôležitých opatrení štátu, napríklad pri prijímaní nového Zákonníka práce, ktorý vážne poškodzuje záujmy zamestnávateľov, ale i zamestnancov a všetkých daňových poplatníkov SR.