ČLÁNOK




Zavedenie novej spoločnej meny spôsobuje v eurozóne zvýšenie cien
24. januára 2002

Ak porovnáme decembrovú cenu piva v Toulouse s dnešnou, prípadne cenu kečupu v Miláne je zrejmé, že nová spoločná mena v obehu eurozóny vyvolala inflačný tlak. Položky ako videokazeta z požičovne v Paríži, kebab v Amsterdame, či jedlo v Španielsku sú v roku 2002 v komparácii s predchádzajúcim rokom drahšie.

Treba však dodať aj to, že maloobchodné ceny veľkej časti potravín v Nemecku sú na rovnakej, respektíve na nižšej úrovni.

Ide o veľmi citlivú otázku a ministri financií, ale aj centrálni bankári v eurozóne robia maximum, aby poukázali (a dokázali), že neexistuje nijaká väzba medzi zavedením eura a zvýšením cien.

Na jednej strane trvajú, že neexistuje nijaký dôkaz o priamej súvislosti zavedenia eura so zvýšením cien, no musia priznať aj to, že inflácia počas januára vzrastie, hoci od mája minulého roka sústavne klesala.

Takmer „unisono“ uvádzajú, že zvýšenie hodnoty harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien – HIPC bude zapríčinený „štatistickým efektom“, prípadne medziročnými cenovými zmenami, no nie zavedením eura, ale všetky tieto negatívne zmeny budú iba krátkodobé.

Ak platí tento predpoklad, potom sa Európska centrálna banka, ktorá chce stanoviť odhad inflačného vývoja na budúce dva roky, môže rozhodnúť, či zníži základnú úrokovú sadzbu na rokovaní ECB 7. februára, respektíve 7. marca.

ECB však bude v problematickej situácii, ak oznámi zníženie sadzby v čase narastajúcej inflácie, hoci iba dočasnej.

Problémy môžu vzniknúť aj v Nemecku, kde rokujú zamestnávatelia a odborové zväzy o mzdových požiadavkách zamestnancov, pričom podľa expertov ide o jedno z najvážnejších rokovaní za ostatné dva roky.

Podľa Štatistickej agentúry EÚ – Eurostat, dosiahol HIPC v decembri v rámci celej eurozóny hodnotu 2,1%, pričom od novembra nedošlo k nijakej zmene.

Cieľový inflačný ukazovateľ ECB predstavuje 2%.

Časť ekonomických expertov tvrdí, že inflácia v januári 2002 dosiahne 2,3%, a to aj napriek tomu, že čistý efekt zavedenia eura bude mať na ceny iba neutrálny vplyv.

Dôvodom je fakt, že začiatkom roka sa pravdepodobne zvýšia ceny pohonných hmôt a vykurovacích olejov, predovšetkým z dôvodu nárastu energetickej dane. Úlohu zohrá aj zvýšenie daní z tabakových výrobkov.

Ak gradujúce ceny kávy, potravín, piva a ďalších tovarov nebudú spojené so signifikantným poklesom cien v supermarketoch, potom sa problém inflácie ešte viac zvýrazní – konštatuje analýza RBS Financial Markets.

Spotrebiteľské zväzy a združenia informujú, že bageta v Paríži stojí 0,90 eur, hoci v decembri bola jej cena 0,84 eur.

Pohár piva stojí v Toulouse 2,50 eur, no pred mesiacom bola jeho cena 2,44 eur.

Fľaša kečupu sa dá momentálne kúpiť v Miláne za jedno euro, no v decembri bola o 28 centov lacnejšia.

Prezident Bundesbanky Ernst Welteke uviedol, že inflácia dosiahne v Nemecku januárovú hodnotu na úrovni dvoch percent, no v decembri sa ustálila na 1,7%.

Šéf Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg tvrdí, že inflácia v eurozóne sa zvýši v januári i februári, no v jarných mesiacoch poklesne na 1,5%-1,6%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS