Minister hospodárstva Pavol Rusko očakáva, že záväzné ponuky na privatizáciu Slovenských elektrární záujemcovi predložia do konca marca až apríla. Due dilligence v elektrárňach možno očakávať, keď potenciálnych investorov vyzvú, aby predložili svoje privatizačné návrhy. Minister hospodárstva to uviedol dnes po rokovaní vlády, ktorého program bol doplnený o návrh ďalšieho postupu privatizácie SE. Nakoniec však bol tento materiál preložený na rokovanie vlády o týždeň, keďže sa ho nepodarilo včas doručiť členom kabinetu.
Návrh postupu privatizácie SE obsahuje aj zvýšenie privatizačného podielu zo 49 % na 66 %, na čom sa dohodla koaličná rada v decembri minulého roku.
Materiál je podľa P. Ruska len načrtnutím budúceho postupu, ktorý označil za štandardný a optimálny. Návrh ďalšieho postupu spočíva v tom, že najskôr by sa mali posudzovať ponuky na SE ako celok. V prípade neúspechu prvého kola, by do druhého mohli postupovať tí, ktorí sa uchádzali o elektrárne či už v podobe celku alebo časti. Zopakoval, že jedným z dôležitých kritérií, podľa ktorého budú posudzovať výhodnosť konkrétneho privatizačného projektu, bude dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, pričom budú chcieť, aby sa potenciálni záujemcovia vyjadrili k tejto problematike vo svojich ponukách.
O privatizáciu SE má záujem päť spoločností. Podľa dostupných informácií celé elektrárne, vrátane jadrových aktív, chce kúpiť ruská spoločnosť RAO UESR a český ČEZ. Nemecký E.ON, americký AES a britský International Power majú z elektrární záujem iba o „klasiku“. Po medializácii mien udelil minister hospodárstva Pavol Rusko piatim uchádzačom o SE kódované mená – Dunaj, Gerlach, Chopok, Devín a Kriváň. Podľa ministra nie je vylúčený ani vznik privatizačných konzorcií. V tejto súvislosti podľa nemenovaného zdroja blízkeho ruskej strane s RAO UESR úzko spolupracuje plynárenská spoločnosť Gazprom.