ČLÁNOK




Záväzné ponuky na kúpu akcií Slovenských elektrární podali štyria investori
29. júla 2004

Slovensko dostalo záväzné ponuky na kúpu 66 % akcií Slovenských elektrární (SE) od štvorice investorov.

Ide o český ČEZ, ruský InterRAO, taliansky Enel a rakúsky Verbund. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva (MH) SR s tým, že vláda môže podanie štyroch ponúk vnímať ako úspešný výsledok ponukového konania.

To, či všetky tieto firmy majú záujem kúpiť SE ako celok aj s ich jadrovými zdrojmi, zatiaľ ale nie je jasné. Zástupca PricewaterhouseCoopers Peter Mitka, ktorý je privatizačným poradcom vlády, totiž zatiaľ záväzné ponuky investorov podrobne nepreštudoval, a teda rozsah firiem s reálnym záujmom o celé elektrárne bude zverejnený až neskôr. Ide pritom o kľúčovú podmienku slovenskej vlády, pretože tá bude vodné a tepelné zdroje SE odpredávať osobitne iba v tom prípade, ak dopadne privatizácia celého podniku neúspešne.

Okrem rakúskeho Verbundu však všetky tri zostávajúce firmy, ktoré dnes podali ponuky, už dávnejšie potvrdili, že majú veľký záujem aj o slovenskú jadrovú energetiku. Hĺbkový audit v SE vykonával aj nemecký E.ON. Jeho zástupcovia však informovali, že ponuku v júli nepodajú, nakoľko o nukleárne zdroje záujem nemajú a získať by chceli len slovenské vodné a tepelné elektrárne. Obdobný postoj sa síce pôvodne očakával aj od Verbundu, ale ten dnes ponuku podal.

Mitka tiež konkretizoval, že v najbližšom čase bude predložené ponuky vyhodnocovať len jeho spoločnosť a až 12. augusta potom k ponukám zasadne aj vládna privatizačná komisie. Tá má vláde navrhnúť meno najvhodnejšieho kupcu, s ktorým sa bude ďalej rokovať. Podpísanie finálnych transakčných dokumentov s novým investor sa očakáva v októbri tohto roka.

„Existujú dve alternatívy ďalšieho postupu vo výberovej komisii. Buď jej odporučíme iba jedného preferovaného investora doplneného o druhú firmu v poradí, a potom si komisia vyberie, s kým sa bude ďalej rokovať, alebo existuje aj tá možnosť, že komisiu požiadame o dodatočný čas na ďalšie rokovania s investormi,“ hovorí Mitka s tým, že aj druhá alternatíva predĺži riadny priebeh tendra len o niekoľko dní.

Medzi kľúčové kritériá výberu má patriť cena a rozvojové zámery na zlepšenie strategického a finančného postavenia SE. Ich váhu na konečnom rozhodovaní však poradca ako aj MH zverejniť nechcú. „Hoci finančná ponuka bude dôležitá pri zvažovaní a určení najlepšej ponuky, vláda SR sa bude pozorne pozerať aj na budúce plány každého potenciálneho investora, aby sa identifikovala ponuka, ktorá najlepšie spĺňa ciele stanovené pre privatizáciu,“ informuje Dagmar Hlavatá z tlačového odboru MH.

Minister hospodárstva SR Pavol Rusko presadzuje hlavne to, aby bol nový vlastník SE pripravený dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce, ktoré majú nahradiť odstavovanú jadrovú elektráreň V1 v Bohuniciach. Minister už upozornil aj na to, že v prípade menej výhodných ponúk k predaju SE ani nedôjde a tender bude zrušený. Predstavitelia ČEZ, RAO a Enel už potvrdili, že dostavbou Mochoviec sa chcú vážne zaoberať. ČEZ aj RAO majú s jadrovou energetikou bohaté skúsenosti a Enel, ktorý musel s jej rozvojom vo vlastnej krajine už dávnejšie prestať, chce využiť skúsenosti terajšieho manažmentu SE.

Slovensko rozbehlo privatizáciu SE najprv bez toho, aby jasne deklarovalo, či ich má záujem predať ako celok, alebo iba ako oddelenú časť s vodnými a tepelnými zdrojmi. Potom sa ale do tendra zapojili iba také firmy, ktoré o rozvoj nukleárnej energie záujem nemali, a tak nová vláda vlani rozhodla o znovu otvorení súťaže aj pre iných investorov s jasnou podmienkou, že prioritne chce predať celé SE aj s jadrovými zdrojmi a iba v prípade neúspechu začne elektrárne predávať aj po častiach. Najprv sa tiež rátalo iba s predajom 49 % akcií SE, neskôr ale vláda predávaný balík rozšírila až na 66 % akcií. Všetky akcie SE zatiaľ ovláda slovenský Fond národného majetku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 1. 2025

USD 1,025 0,005
CZK 25,294 0,064
GBP 0,843 0,001
HUF 412,050 1,630
CAD 1,474 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS