Štátna pokladnica je jedným z čiastkových projektov reformy štátneho rozpočtu spolu strednodobým finančným výhľadom, finančnou decentralizáciou a manažmentom mimorozpočtových fondov. S myšlienkou štátnej pokladnice počítal zákon č. 42 NR SR z 20.1.1993, ktorý sa nenaplnil. Preto rezort financií v septembri 1994 vypracoval návrh ďalšieho aktualizovania postupových krokov budovania systému štátnej pokladnice.
Štátna pokladnica znamená, že všetku evidenciu príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu si robí samotné MF SR. Doteraz sú tieto účty v Národnej banke Slovenska. V roku 1995 o systéme štátnej pokladnice Ján Petrenka z Katedry verejných financií Ekonomickej univerzity povedal, že v ňom MF bude mať prehľad o tom, čo prebieha na účtoch. Dôležité je, že bude rozhodovať o použití dočasne voľných prostriedkov, ktoré vznikajú z rytmu plynutia príjmov a výdavkov. V podstate je to oddelenie hospodárenia štátu od bankového systému aj po účtovnej stránke. „My sme však doteraz mali sovietsky systém, kde pokladničné plnenie štátneho rozpočtu ústrednou bankou stanovoval zákon,“ tvrdil Petrenka.
V etape ideového projektu, ktorý schválila vláda SR 6. februára 1996 sa v tomto roku odhadovali náklady na jeho realizáciu približne na 570 mil. Sk. Vykonávací projekt mal byť hotový do 30. júna 1996. Návrh vykonávacieho projektu schválila vláda 1. júla 1997. Vláda SR na svojej schôdzi 16.9. schválila doplnenie uznesenia z 1.7.1997 o Vykonávacom projekte systému štátnej pokladnice v SR. Podľa uznesenia mali ministri a vedúci ostatných ústredných orgánov štátnej správy vypracovať a predložiť MF SR návrh transformácie príspevkových organizácií na inú formu hospodárenia. Takmer rok sa o projekte mlčalo. MF si naň spomenulo až v súvislosti so štvorročným finančným výhľadom, s ktorým vraj úzko súvisí zavedenie štátnej pokladnice. Na 10 rokov odhadla ministerka financií SR Brigita Schmögnerová v auguste 1999 čas, dokedy na Slovensku úplne dokončia realizáciu systému štátnej pokladnice. Od roku 1993 uplynulo 6 rokov. Keď sa k nim pripočíta 10 spolu je to 16. Prvá fáza mala byť pripravená do 18 mesiacov, teda do februára 2001. Ministerka financií zmenila názor a namiesto 10 rokov skrátila lehotu uvedneia projektu do života. V máji 2000 tvrdila, že „štátna peňaženka“ začne fungovať v plnom rozsahu podľa plánu, teda v priebehu roku 2002. S postupným štartom projektu štátnej pokladnice sa ráta od 1.1.2002. Zatiaľ nie je známe akého projektu. Ideového, vykonávacieho, alebo realizačného?