ČLÁNOK




Záujmy Ruska a akcie firmy Transpetrol
28. februára 2005

Spolu s návštevou prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina a prezidenta USA Georga Busha sa v médiách objavili špekulácie o predaji 49 akcií Transpetrolu. Minister hospodárstva Pavol Rusko v čase keď sa súčasný vlastník akcií, firma Jukos ocitla v nie priaznivej hospodárskej situácii, vyhlásil, že slovenská vláda bude mať záujem získať späť balík akcií.

Transpetrol prevádzkuje ropovod Družba a je zaujímavý aj preto, lebo začal s prípravou spoločného projektu na predĺženie ropovodu Družba až do rakúskej rafinérie v meste Schwechat. Nie nezaujímavé aj to, ako môže ovplyvniť situácia v Jukose výstavbu ropovodu.

„Dianie okolo jedného z akcionárov nemá priamy vplyv na realizáciu a financovanie projektu výstavby ropovodu medzi Bratislavou a Schwechatom ani na napĺňanie ďalších zámerov spoločnosti v oblasti prepravy ropy,“ povedal minulý rok generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz.

„Život prináša aj nepríjemné situácie. Čakáme, ako sa situácia vyvinie, ale jej riešenie je momentálne výlučne na ruskej strane,“ povedal Pavol Rusko na jar minulého roku v súvislosti s kritickou situáciou v Jukose. Situáciu sa snažil zmeniť listom ruskej vláde. Ruskov rezort sa v novembri minulého roku obrátil na ruskú vládu listom, v ktorom prezentoval ochotu rokovať o odkúpení podielu Jukosu okamžite po tom, ako sa Rusi na takéto rokovania odhodlajú. „Chceme byť prví, ktorí budú o ňom rokovať,“ zdôraznil. Minister sa vybral rokovať aj na veľvyslanectvo Ruskej federácie.

Jeho postoj sa začal meniť keď sa správy o blížiacom krachu stávali realitou. „SR urobí všetko preto, aby opäť získala podiel v Transpetrole do svojho vlastníctva,“ uviedol Rusko 8. 11. 2004 s tým, že vláda už požiadala ruskú stranu o začatie rozhovorov. Podľa ministra si Slovensko v prípade úspešnej transakcie neplánuje nechať akcie Transpetrolu a opäť ich ponúkne investorom. Vláda si však chce aj naďalej v prevádzkovateľovi ropovodu ponechať väčšinu. Výroky ministra hospodárstva z 9. 11. 2004 upresnili jeho postoj k tomu ak by sa vláde znovu podarilo získať akcie Transpetrolu . Tento balík však pravdepodobne opätovne Slovensko predá, pričom vylúčené nie je ani jeho navýšenie. „Z nášho pohľadu je absolútne neakceptovateľné, aby sa podiel v Transpetrole pohadzoval ako horúci zemiak,“ povedal.

Médiá začali špekulovať aj o tom, či sa náhodou o akciách Transpetrolu nebude hovoriť počas summitu V. Putina s Bushom. „Mikuláš Dzurinda si nemyslí, že predstava vlády o Transpetrole je už natoľko sformovaná, aby to mohol otvoriť na rokovaní s prezidentom Putinom,“ povedal hovorca premiéra Martin Maruška.

Špekulácie boli čoraz intenzívnejšie po zverejnení rozhovoru V. Putina, ktorý poskytol Slovenskému rozhlasu a Slovenskej televízii. Na otázku o tom, či vie niečo o predaji akcií V. Putin 22. 2. 2005 povedal: „Prvý raz o tom počujem. Je to vecou ekonomického subjektu, ako u nás hovoria, vecou samotného Jukosu. Neviem, či sa chstá predať svojich 49 percent, alebo sa nechystá, alebo čo sa deje s tými percentami. Absolútne neviem. Jedno však viem úplne jasne, právne záujmy Slovenska musia byť v akomkoľvek prípade zohľadnené. Hovoril som o tom, že na Slovensko sa dodáva asi 6 miliónov ton ropy, toto množstvo stále rastie, grafikón dodávok v tomto roku sa úplne dodržiava.“

Neskôr sa ukázalo, že V. Putin o predaji akcií predsa len niečo vie. Niektoré ruské médiá 25. 2. 2005 napísali, že prezident našiel kupcu pre akcie Transpetrolu. „Čo sa týka našich firiem, ktoré by chceli získať 49 % akcií patriacich Jukosu v spoločnosti Transpetrol, záujem o tento obchod prejavila ruská firma Tatnefť, vyhlásil Putin. Zostáva opýtať sa vedenia firmy Jukos. Možno sa ho však nebude mať kto opýtať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS