ČLÁNOK




Zastropovanie dôchodkového veku podľa analytikov zhorší udržateľnosť verejných financií
25. mája 2018

 Prípadné zavedenie stropu veku odchodu do dôchodku bude mať negatívny vplyv na udržateľnosť verejných financií. Upozorňuje na to tridsiatka ekonómov združená v Klube ekonomických analytikov (KEA). „Takýto krok by podľa KEA znamenal krok späť pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií a ohrozenie budúcich dôchodkov,“ uvádza sa vo vyhlásení analytikov s pripomienkou, že podľa posledných prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je už aj dnes nevyhnutné prijímať dodatočné konsolidačné opatrenia na obnovenie dlhodobej udržateľnosti.

Analytici taktiež pripomínajú, že naviazanie veku odchodu do dôchodku na vek dožitia reformou v roku 2012 je pre udržateľnosť verejných financií kľúčové, pretože zabezpečuje automatický pokles, stagnáciu či rast dôchodkového veku plne v súlade s demografickým vývojom. Tento mechanizmus má taktiež brániť pravidelnému politickému boju o to, či a o koľko sa má dôchodkový vek zvyšovať.

Ďalším podstatným faktom podľa ekonómov je, že zavedenie stropu 65 rokov by sa napríklad prejavilo až okolo roku 2038 a dotýkalo by sa ľudí narodených v roku 1974 a neskôr. „V roku 2038 nebude rozhodovať to, čo sa dostalo do zákona v roku 2018, ale čo si reálne budeme môcť v tom čase dovoliť,“ uvádza sa vo vyhlásení KEA.

Zastropovanie dôchodkového veku zároveň znamená dlhší čas strávený na dôchodku a teda aj vyššie dôchodkové výdavky zo strany verejných financií. A na to, aby ich štát vedel v budúcnosti zaplatiť, bude podľa ekonómov potrebovať buď zvýšiť už dnes vysoké odvody či dane, znížiť priznaný dôchodok, alebo akceptovať výrazne viac pracovníkov zo zahraničia. „V súčasnosti diskusiu o takýchto kompenzačných opatreniach nevidno a kým politici nenavrhnú, ako by sme výpadok vykryli, pokladáme za lepšie ponechať súčasnú úpravu,“ tvrdia analytici.

KEA zároveň prináša vláde návrh opatrení, ktoré by podľa nej zabezpečili, aby si ľudia v budúcnosti dlhšie užívali dôchodok. Napríklad využiť dobré časy na rýchlejšie znižovanie verejného dlhu, čo umožní dofinancovanie dôchodkov v ďalších desaťročiach, účinnejšou rodinnou politikou motivovať ľudí k výchove detí, či aktívnou inteligentnou imigračnou politikou zmierňovať úbytok populácie v aktívnom veku.

Ekonómovia hovoria tiež o opatreniach na zmiernenie odlevu mladých ľudí do zahraničia, zefektívnení zdravotníctva, aby sa zlepšila kvalita rokov prežitých na dôchodku, o reforme vzdelávania ktorá zlepší budúcu produktivitu ľudí v aktívnom veku. Jedným z opatrení by podľa nich bolo aj zlepšenie fungovanie 2. a 3. dôchodkového piliera v súlade so správou Revízia výdavkov na politiky trhu práce a sociálne politiky Útvaru hodnoty za peniaze. „Kým politici uvedené kroky pre lepšiu udržateľnosť dôchodkového systému neurobia, navrhovaný strop dôchodkového veku je len ďalším nekrytým sľubom,“ konštatuje sa vo vyhlásení KEA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

9. 1. 2025

USD 1,031 0,002
CZK 25,116 0,034
GBP 0,838 0,004
HUF 413,980 2,270
CAD 1,483 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS