Zamestnávatelia na Slovensku majú čoraz väčší záujem o zamestnávanie cudzincov. Ako na medzinárodnej konferencii venovanej nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily uviedol šéf Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Sihelský, koncom júla tohto roka na Slovensku pracovalo 15,5 tis. občanov Európskej únie a tretích krajín. Od konca minulého roka je to nárast o vyše 5 tis. osôb. Najviac vzrástol počet pracovníkov z Rumunska, Maďarska, Bulharska a Vietnamu. „Ide o trend internacionalizácie pracovného trhu,“ povedal Sihelský.
Podľa odhadov úradov práce by v najbližšom období mohlo na Slovensku nájsť prácu ďalších 3 500 cudzincov, a to najmä v strojárskom a stavebnom priemysle. V súčasnosti tvoria cudzinci podľa Sihelského 0,5 % z celkovej pracovnej sily na Slovensku. „V Rakúsku tento podiel dosahuje 12 %, vo Švédsku 11,4 % a v Španielsku 10 %,“ porovnal Sihelský. Ako dodal, v Českej republike pracuje 275 tis. cudzincov, v Maďarsku 65 tis. a v Slovinsku 72 tis. občanov iných štátov.
Štátna tajomníčka ministerstva práce a sociálnych vecí Emília Kršíková poukázala na to, že na Slovensku je vysoký dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, ktorý sa nezlučuje s ponukou práce dlhodobo nezamestnaných osôb. „Na kompenzáciu nedostatkových vysokokvalifikovaných profesií v niektorých odvetviach podporujeme riadenú migráciu za prácou. Jej rozsah sa však bude odvíjať od situácie na pracovnom trhu,“ dodala Kršíková. Na trhu práce však môže byť podľa nej uplatniteľná aj takmer polovica z dlhodobo nezamestnaných, a to po obnovení si pracovných návykov a doplnení vzdelania na požadovanú odbornosť.