ČLÁNOK




Zamestnávatelia a odborári nechcú byť poradcami vlády
29. októbra 2004

Zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborárov sa na spoločnom štvrtkovom stretnutí nedohodli na budúcej forme fungovania sociálneho dialógu. Zamestnávatelia a odborári totiž požadujú, aby budúci tripartitný orgán nepôsobil na základe kompetenčného zákona ako poradný orgán vlády. „Trváme na tom, aby tripartita zostala konzultatívnym orgánom,“ uviedol prezident Republikovej únie zamestnávateľov Anton Jura. Rovnaký názor má aj zástupca Konfederácie odborových zväzov SR Emil Machyna, podľa ktorého by mala tripartita pôsobiť mimo kompetenčného zákona ako konzultatívny orgán, a nie ako poradný orgán vlády. O charaktere a kompetenciách budúceho tripartitného orgánu by mali sociálni partneri opäť rokovať o dva týždne.

Zamestnávatelia a odborári tiež nesúhlasia s hranicou reprezentatívnosti, ktorú navrhuje vláda. Zástupcami sociálnych partnerov by podľa tohto návrhu mali byť od decembra tie organizácie, ktoré zamestnávajú minimálne 20 tis. zamestnancov, resp. zastupujú najmenej 20 tis. odborárov. Takáto nízka reprezentatívnosť však môže podľa Antona Bubena z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR „rozdrobiť sociálny dialóg“. Mieru reprezentatívnosti požadujú sociálni partneri stanoviť na aspoň 100 tisíc.

Podľa novely kompetečného zákona, ktorá od decembra tohto roka zruší súčasný zákon o tripartite, vznikne na účely tripartitného rokovania medzi vládou, zamestnávateľmi a odborármi Rada hospodárskeho a sociálneho partnerstva ako stály poradný orgán vlády. Jej zloženie, zásady činnosti, organizačné a administratívne zabezpečenie by mal pritom určiť štatút, ktorý má podľa kompetenčného zákona schvaľovať vláda.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS