ČLÁNOK


,

Založia si vlastnú firmu?
4. októbra 2002

Slovensko-americký podnikateľský fond (SAEF) už tretíkrát zorganizoval súťaž Začať podnikať určenú študentom vysokých škôl. Má byť pre nich príležitosťou, aby mohli prakticky uplatniť poznatky získané v škole a zároveň spoznať oblasť malého a stredného podnikania, v ktorej SAEF na Slovensku investuje. Možno to bude pre nich impulzom, aby si založili vlastné firmy.

„Takáto súťaž poskytne študentom reálnu skúsenosť, aktivuje ich vo vzdelávacom procese tvorby a v novom obchodnom podnikaní. Má ich povzbudiť, aby zvážili riziká a úžitky súvisiace s podnikaním vo svojej odbornej kariére,“ hovorí Erika Oravcová, najlepšia podnikateľka roku 2001 a majiteľka firmy ERCE, s. r. o. Bola jednou z piatich členov poroty, ktorá pozostávala z popredných predstaviteľov slovenskej podnikateľskej sféry (riaditeľka PTK ECHO, s. r. o., Elvíra Chadimová, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca, riaditeľ GAMO, a. s., Banská Bystrica Marián Gajdoš a člen Predstavenstva VÚB Asset Management Ľubomír Lorencovič).

Súťažilo 43 projektov

Účastníci súťaže nepracujú na projektoch osamotene. Vytvárajú súťažné tímy, ktoré vypracujú koncepčnú štúdiu opisujúcu podnikateľský koncept a jeho komerčnú životaschopnosť. Tentoraz sa do súťaže zapojilo 110 študentov so 43 projektmi z 31 fakúlt dvanástich univerzít na Slovensku. Predovšetkým išlo o fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, Fakultu manažmentu UK v Bratislave, fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Ekonomickú fakultu v Banskej Bystrici.

Porota vybrala 25 najsľubnejších štúdií, ktoré súťažné tímy rozpracovali ďalej. Podnikateľské zámery sa mali týkať nových alebo existujúcich podnikov pôsobiacich väčšinou na Slovensku, pričom vyžadované investície nemali presiahnuť 40 miliónov korún. Do semifinále sa dostalo 12 najlepších prác.

SAEF nie je len vyhlasovateľom súťaže. Najlepšie podnikateľské zámery finančne oceňuje, čím chce prispieť aj k ich realizácii, a motivovať tak študentov, aby začali naozaj podnikať. Porota nakoniec vybrala šesť finalistov. Na základe 30-minútovej prezentácie potom určila tri víťazné projekty.

Na začiatok 300-tisíc korún

Víťazný projekt Styling excellence priniesol Petrovi Župovi a Anne Spodniakovej z Fakulty manažmentu UK v Bratislave šek na 300-tisíc korún. Je zameraný na starostlivosť o vlasy a má reálnu šancu zabodovať aj v praxi. Finančné prostriedky však zrejme stačiť nebudú, takže do úvahy pripadá spolupráca s investorom. Obidvaja študenti sú v piatom ročníku, a hoci pochádzajú zo stredného Slovenska, podnikať by chceli začať v Bratislave.

Cenu za najoriginálnejší nápad a šek v hodnote 100-tisíc korún získal Matúš Medlen z Obchodnej fakulty EU v Bratislave za projekt Metaloop.

Cenu za najrealistickejší projekt a 100-tisíc korún porota udelila tímu Petra Smékala z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach a tímu Viliama Fedáka z Fakulty podnikového hospodárstva Ekonomickej univerzity v Košiciach za projekt Vybudovanie najúspešnejšieho vydavateľstva odbornej literatúry na Slovensku.

Čo je SAEF?

Slovak American Enterprise Fund (SAEF) je spoločnosť typu rizikového kapitálu, ktorá investuje finančné prostriedky formou kapitálového vkladu alebo úveru na komerčnom základe a poskytuje poradenské služby malým a stredným súkromným podnikateľom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 1. 2025

USD 1,053 0,006
CZK 25,102 0,005
GBP 0,841 0,003
HUF 408,780 0,070
CAD 1,510 0,008

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS