ČLÁNOK


,

Zákony zadarmo
20. septembra 2002

Dnes má človek viac možností, ako získať právne informácie. Môže sa, pravdaže, opýtať známych, ale istejšie je nalistovať si príslušné paragrafy v zákone. Môže si kúpiť zákon v kníhkupectve alebo stiahnuť si paragrafy z internetu. Knižne vydané zákony sú zväčša kvalitne spracované a doplnené výkladom, pre „občasného“ užívateľa však plne postačujú tie internetové. A predovšetkým sú zadarmo.

Ľahko, rýchlo, elegantne

Vydavateľstvo Iura Edition je známe svojimi produktmi v knižnej podobe. Na stránke www.iura.sk prezentuje zákony online. Registrácia je v súčasnosti zadarmo. Vo virtuálnej knižnici rozdeľuje predpisy podľa právnej kategórie na daňové, občianske, obchodné, pracovné, stavebné, trestné právo a právo sociálneho zabezpečenia.

Kliknutím na obchodné právo sa vám zobrazia všetky základné predpisy súvisiace s touto oblasťou. Okrem Obchodného zákonníka vás odkáže na Ústavu SR, ústavný zákon, ktorým sa uvádza Listina základných práva a slobôd, nariadenie vlády o Obchodnom vestníku, zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú vadným výrobkom a v neposlednom rade na toľko komentovaný zákon o elektronickom podpise. Takto si môžete nájsť informácie, ktoré potrebujete, za veľmi krátky čas. Všetky ustanovenia prevádzkovatelia aktualizujú s príchodom každej novej novely, čím vlastne predídete tomu, aby ste riadili „starým“ zákonom.

Systém umožňuje aj vyhľadávanie zákonov podľa čísla alebo názvu právnej normy. Ak zadáte text, zobrazia sa vám všetky právne normy obsahujúce hľadané slovo.

Od stránky k stránke

Oficiálna stránka zbierky zákonov www.zbierka.sk obsahuje novely od roku 1999 až po súčasnosť. Vybrané zákony uvádzajú tvorcovia stránky v úplnom znení. Na prvý pohľad však odrádzajú. Internetová zbierka sa od „papierovej“ podoby veľmi neodlišuje. Pôsobí prehustene a neprehľadne. Vytknúť jej možno aj to, že obsah zákona sa nachádza až na konci.

Pre neprávnika to znamená veľkú nevýhodu, pretože väčšina ľudí nevie, v ktorej časti zákona sa hľadaný text nachádza. Aj na tejto stránke sa dá vyhľadávať, avšak nezobrazí sa celý zákon, ale len konkrétne novely.

Niektoré stránky sa špecializujú iba na vybrané oblasti. Stránka www.clever.sk obsahuje predpisy z obchodného a občianskeho práva, napríklad zákon o bankách, devízový zákon, zákon o konkurze a vyrovnaní a mnoho ďalších informácií súvisiacich s touto problematikou. Iné sa zasa zaoberajú konkrétnym zákonom. Www.infozakon.sk rozoberá zákon o slobodnom prístupe k informáciám, dáva rady, ako ho používať, objasňuje, kto má právo žiadať informácie, kto má povinnosť ich poskytovať a ktoré sú vlastne prístupné.

Zákon o elektronickom podpise nájdete na stránke www.e-podpis.sk, kde je uverejnený aj celý text zákona. Upozorňuje tiež na chyby zákona a uvádza ho v podobe, akú by mal mať, avšak tento text nie je právne účinný a nenahrádza zákon uverejnený v Zbierke zákonov.

Internetová poradňa

Na niektorých stránkach sa môžete so svojím problémom zveriť ochotným právnikom. Zväčša to funguje tak, že zadáte svoju emailovú adresu a online poradcovia vám zašlú radu do niekoľkých dní. Bezplatne.

Ministerstvo spravodlivosti SR na svojej stránke www.justice.gov.sk poskytuje sociálne slabším právnu pomoc zadarmo. Poskytuje informácie o tom, ako podať žalobu, odvolanie, sťažnosť alebo kto môže byť oslobodený od súdnych poplatkov.

Ak však máte konkrétny problém, obráťte sa s ním na právnikov, ktorí poskytujú bezplatné poradenstvo na stránkach www.bpp.sk alebo www.epravo.sk. Na týchto stránkach po uvedení e-mailovej adresy, na ktorú vám zašlú odpoveď, napíšete do vyhradeného rámčeka svoj problém.

Študenti piateho ročníka Právnickej fakulty v Košiciach radia na stránke www.epravnik.host.sk v oblasti občianskeho, rodinného, obchodného, pracovného a správneho práva. Odpovede uverejňujú na spomínanej stránke.

Online poradenstvo funguje po celom svete. U našich západných susedov na stránke www.poradna.informost.cz radia študenti Právnickej fakulty v Brne v lehote do jedného až dvoch týždňov. Okrem iného tam môžete nájsť úplné znenie českých zákonov, články a judikatúru. Stránka www.epravo.cz patrí medzi klasické dvojčatá. Odlišná od tej slovenskej (www.epravo.sk) je len v jazyku a v právnych predpisoch.

Možno si vybrať

Veľa stránok funguje na základe poplatku. Mnohé odkazujú len na adresy právnikov, za ktorých rady sa platí. Nájdete ich pomocou vyhľadávača (napríklad www.zoznam.sk, www.superzoznam.sk).

Treba si vybrať. Pre niekoho je to zákon, pre iného právna poradňa. Ak máte peniaze a ste ochotný ich použiť, je výhodnejšie zájsť za právnikom. Promptne získate informácie a pri veľkých problémoch aj riešenia. Musíte však zaplatiť. Niekedy vám možno postačí pomoc prostredníctvom internetu. Nie je až taká rýchla, ale zato výhodná, ak nepotrebujete okamžitú odpoveď.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS