ČLÁNOK




Základná sadzba v USA dosiahla sedemročné minimum
16. mája 2001

Rokovanie americkej centrálnej banky bolo spojené so značnými očakávaniami, že dôjde k zníženiu základnej úrokovej sadzby na 4%, čo je najnižší ukazovateľ za ostatných sedem rokov.

Tieto očakávania sa včera večer (o 2,15 p.m. washingtonského času) definitívne potvrdili.

Agentúra Bloomberg v rámci bleskového prieskumu zistila, že z celkového počtu oslovených 49 popredných ekonómov a analytikov, sa až 44 zhodlo na štvorpercentnej úrokovej sadzbe a iba päť z nich sa priklonilo k zníženiu o 25 bázických bodov, čo by znamenalo, že Fed stanoví sadzbu na 4,25%. Menšinový tábor odborníkov sa mýlil a Fed rozhodol o sadzbe na hladine už spomínaných štyroch percent.

Investori, ktorí sa špecializujú na termínované obchody s americkými federálnymi fondami (zdroje, ktoré si banky požičiavajú z rezerv vo Federálnom rezervnom systéme alebo priamo Federálnymi rezervnými bankami), takisto očakávali zníženie o 0,50%, no nerátajú s tým, že benchmarková sadzba klesne v roku 2001 pod 4%.

Určitý pozitívny obrat v parametroch indexov spotrebiteľskej dôvery a maloobchodného predaja nasvedčuje, že menová politika Fedu sa uberá smerom k ozdraveniu ekonomiky a že Alan Greenspan zvolí mierne vyčkávaciu pozíciu až po včerajšom, v poradí už piatom znížení úrokových sadzieb v roku 2001.

V analýze Credit Suisse First Boston sa konštatuje, že Fed robí maximum, aby sa vytvoril priestor pre zdravú konšteláciu základných ekonomických indikátorov v dlhodobejšom výhľade. Dodajme, že index spotrebiteľských nálad, ktorý formuluje University of Michigan dosiahol v máji 92,6 bodu v porovnaní s 88,4 bodu v apríli. Maloobchodný predaj sa v apríli zvýšil o 0,8%.

Nie každý pritom očakáva, že Fed po včerajšom rokovaní Výboru pre operácie na voľnom trhu – FOMC sa bude brániť ďalším zmenám. Podľa niektorých zdrojov sa totiž nevylučuje ďalšie zníženie základnej úrokovej sadzby už v júni 2001.

Je to dané najmä tým, že priemyselná výroba v USA klesla aj v apríli a jej postupný pád trvá už sedem po sebe nasledujúcich mesiacov, čo je najdlhšie časové obdobie zaznamenané od recesie v roku 1982. Využitie výrobných kapacít je pritom najnižšie od roku 1991. Za negatívny faktor sa považuje aj to, že v apríli 2001 stratilo prácu 223 000 Američanov, teda vôbec najviac v priebehu jedného mesiaca za ostatnú dekádu. Miera nezamestnanosti sa momentálne definuje na hladine 4,5%, čo je podľa Ministerstva práce USA najhorší údaj od roku 1999.

Nikto v tejto chvíli nevie, v akom štádiu bude americká ekonomika o pol roka a aj preto si Fed necháva v rezerve ďalšie zníženie úrokovej sadzby minimálne o 50 bázických bodov. Alan Greenspan nepredpokladal, že by mohlo dôjsť k zníženiu základnej sadzby o 2,5% v takej krátkej časovej perióde – teda od 3. januára do 15. mája 2001. Aj to je dôkaz, že znižovanie sadzieb sa uskutočňuje v „relatívne dramatických podmienkach“ – pripomína štúdia Morgan Stanley. Šéf Fedu k tomu dodáva, že udalosti majú prudký spád a treba na ne veľmi rýchlo, ba v predstihu reagovať. Finančné trhy túto politiku akceptujú. Výnosy z dlhopisov Ministerstva financií USA s desaťročnou splatnosťou sa zvýšili o štvrtinu percentného bodu od prekvapujúceho rozhodnutia Federálneho rezervného systému, ktorý na mimoriadnom rokovaní FOMC 18. apríla 2001 neočakávane znížil úrokovú sadzbu. Hodnota Nasdaq Composite sa odvtedy zvýšila o 8% a Dow Jones Industrial Average o 6,5%. Investori z tohto pohľadu zrejme právom veria, že Fed bude úspešný aj pri dosiahnutí celkového obratu v americkej ekonomike.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS