Zakladajúci členovia eurozóny nedosiahli zblíženie svojich ekonomík a v niektorých prípadoch sa situácia dokonca zhoršila. Informovala o tom v stredu Európska centrálna banka (ECB). Očakávania, že spoločná mena umožní ekonomicky slabším členom dobehnúť vyspelejšie krajiny, sa nenaplnili. Stredoeurópske krajiny, ktoré vstúpili do eurozóny neskôr, naopak dosiahli významný pokrok, tvrdí ECB v aktuálnom bulletine.
Niekoľko členských krajín eurozóny, medzi nimi Írsko, Portugalsko a Grécko, získali počas dlhovej krízy v Európe pomoc z medzinárodných záchranných programov. Atény sa navyše tento mesiac dostali na pokraj odchodu z eurozóny, čo znamenalo pre spoločnú menu existenčnú krízu, uviedla agentúra Reuters. „Pokrok smerom k reálnej konvergencii medzi 12 štátmi, ktoré v prvých rokoch formovali eurozónu, je neuspokojujúci,“ uviedla ECB.
Zakladajúci členovia podľa ECB príliš skoro ukončili úsilie o presadenie reforiem, v dôsledku čoho ich ekonomiky nedosiahli rast produktivity a nedostatok reálnej konkurencie viedol k nesprávnemu rozdeleniu kapitálu. Prudké zníženie úrokových sadzieb zase viedlo k neprimeranému rastu úverov, čo zvýšilo dopyt a upevnilo chybné očakávania budúcich príjmov. Najvyšší stupeň konvergencie s krajinami EÚ zaznamenali Estónsko, Lotyšsko, Litva a Slovensko, teda štáty, o ktoré sa eurozóna rozšírila neskôr, tvrdí ECB.