ČLÁNOK




Zahučali hory, zahučali lesy
2. marca 2004

Po viac ako roku avizovania zmien v štátnom podniku Lesy SR na akciovú spoločnosť je teraz ticho. Generálny riaditeľ podniku Karol Vinš, ktorý nastúpil do funkcie asi pred rokom, viac krát zdôraznil, že zmena na akciovku nie je cieľom, ale iba nástrojom transformácie a ozdravenia štátnych lesoch. Odklad zmeny na akciovú spoločnosť je ovplyvnený tým, že predchádzajúce vedenie sa nevenovalo majetku. „Z našich celkovo 5600 administratívnych budov nemá napríklad list vlastníctva až asi 1400 budov,“ povedal pre Hospodárske noviny. Nie je to jediný prípad, keď „staré vedenie“ slúži ako aliby.

Základný transformačný projekt Lesov SR sa má dostať do vlády na posúdenie so zhruba polročným omeškaním v apríli. Od mája sa ráta s uplatnením novej organizačnej štruktúry. Výsledkom má byť stav, keď sa oddelí vlastníctvo lesov, ktoré naďalej zostanú v rukách štátu, od hospodárenia v nich. Hospodáriť bude novozaložená akciová spoločnosť.

Podnik Lesy SR by si mal po transformácii nechať len časť u pôvodných asi 12.000 zamestnancov. Ako červená niť sa vo všetkých materiáloch Ministerstva pôdohospodárstva a Lesov SR vynie myšlienka o tom, že odchádzajúci pracovníci majú pre Lesy aj naďalej pracovať v súkromných dodávateľských firmách. Verejnosť o tom informoval aj minister Simon už júni 2003. Prednosťou má byť „veľký význam nielen pre zabezpečenie efektívnejšieho fungovania štátnych lesov, ale prínos bude aj v tom, že nové súkromné firmy sa budú môcť na rozdiel od jednej veľkej štátnej firmy zaujímať o čerpanie finančných podpôr z EÚ.“

Nie náhodou sa v tejto súvislosti hovorí aj o tom, že možno ide o zárodok vytvorenia zaujímavého tunela, ktorý sa tvári ako liberálne a maximálne progresívne riešenie. Obava vyplýva z možnosti, že Lesy SR spolu s ministerstvom umožnia spriazneným súkromným osobám založiť outsourcingové firmy, ktoré dostanú zelenú pri získavaní peňazí z povstupových fondov. Nebol by prvý a jediný prípad dobre inscenovaného straníckeho klientelizmu. Skutočnosť, že v čerpaní európskych fondov vystpujú ministerstvá pôdohospodárstva, životného prostredia a výstavby a regionálneho rozvoja ešte nemusí nič znamenať. Ale aj môže.

V januári 2003 vymenoval minister Zs.Simon nového generálneho riaditeľa š.p. Lesy SR. Stal sa ním Karol Vinš, ktorý nie je profesiou lesník, ale bankový manažér, pôvodným povolaním stavebný inžinier. Minister definoval základnú úlohu nové šéfa podniku -transformácia š.p. Lesy SR na štátnu akciovú spoločnosť. Prednosťou riaditeľa mala byť nepreviazanosť na sektor. Veď ani nie je poľovník. Zato však pôsobil v štatutárnych orgánoch najmenej deviatich spoločností, z ktorých niektoré majú agro aj v názve. Mlčať a nehovoriť v tomto prípade nie je to isté.

Pozoruhodné bolo aj ohlásenie negatívnych čísiel o hospodárení Lesov SR za rok 2002. O niekoľko mesiacov mesiacov zverejnili auditované výsledky, ktoré potvrdili hospodársku uzávierku, ktorú prezentovalo bývalé vedenie podniku.

Ministerstvo aj podnik vinili bývalé vedenie podniku tiež za to, že zodpovedá za nadmerný a údajne cenovo nevýhodný export dreva, keď z celkového množstva vyťaženého dreva na Slovensku š.p. Lesy SR vyviezol len 20 percent. “ Zvyšok“ vyviezli spoločnosti, ktoré nie sú vlastnícky či kapitálovo prepojené na š.p. Lesy SR. Efektívnosť či regulárnosť exportu by mal predovšetkým kontrolovať ten, kto udeľuje licencie. Teda ministerstvo pôdohospodárstva. Ministerská kontrola poukázala na nadmerný a neefektívny export, ale vinníkov nebola schopná v trestnom oznámení špecifikovať.

Spočiatku výrazne artikulovaný ťah na tvrdé reformy v š.p. Lesy sa v závere roka 2003 rozplynul vo všeobecných výhovorkách.

Hoci sa to nezdá, aj lesy môžu byť veľký biznis. Možno preto sa za reformu označujú personálne výmeny, administratívne obmedzenia exportu a presmerovanie takmer celej produkcie dreva zo š.p. Lesy domácim odberateľom. Koľko z nich sú skutoční spracovatelia s výraznou pridanou hodnotou? Ak všetci alebo aspoň väčšina, potom prečo na inom ministerstve hovoria o nevyhnutnosti investícií do výstavby a modernizácie drevospracujúceho priemyslu?

(Písané pre Domino Forum.)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS