Februárový deficit zahraničného obchodu SR na úrovni 591 mil. Sk bol mierne priaznivejší ako očakávali analytici, avšak príliš neprekvapil. Štatistický úrad SR zároveň zrevidoval januárové aktívne saldo z pôvodných 1,7 mld. Sk na 1,91 mld. Sk. Prebytok obchodnej bilancie je tak po prvých dvoch mesiacoch roka na úrovni 1,32 mld. Sk. Analytici v najbližších mesiacoch očakávajú, že deficity zahraničného obchodu budú výraznejšie v dôsledku zvýšeného prílevu zahraničných investícií.
Objem exportu dosiahol vo februári 66,4 mld. Sk pri 14,6-percentnom medziročnom tempe rastu a import bol na úrovni 66,991 mld. Sk, čo je medziročné zvýšenie 11,2 %. „Aj keď export a import v absolútnom vyjadrení dosiahli veľké objemy, percentuálny nárast nie je až taký veľký, čo spôsobila vysoká porovnávacia základňa z predchádzajúceho roka,“ uviedol analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Ťahúňom rastu exportu bol opäť predovšetkým automobilový priemysel, ktorý sa na celkovom objeme podieľal takmer 28 %. „Medziročný nárast v tejto kategórii za prvé dva mesiace tohto roka bol takmer 55 %, “ skonštatovala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Ako uviedol analytik Slavie Capital Pavol Ondriska, určité znepokojenie budí pokles exportu do krajín Vysegrádskej štvorky, pri silnom raste importu. „Na jednej strane ide o dôsledok komoditnej štruktúry, keďže pre vývoz automobilov to nie sú kľúčové trhy,“ skonštatoval Ondriska. Na druhej strane, to však podľa neho môže znamenať neschopnosť domácich malých a stredných podnikov presadiť sa na týchto trhoch, zatiaľ čo ich firmy to na Slovensku zvládajú. „Pre túto skupinu podnikov má zrejme súčasné tempo posilňovania koruny negatívne dôsledky,“ povedal Ondriska.
Počas nasledujúcich mesiacov Šmál očakáva ďalší rast exportu SR pri nižších tempách importu. Tento mesiac by úroveň deficitu mala podľa Ondrisku presiahnuť 1 mld. Sk, čo však bude stále mierny a medziročne nižší schodok. „Rizikom by mohol byť rast cien ropy na svetových trhoch, na druhej strane však treba brať do úvahy silnejší kurz koruny voči doláru,“ uviedla Čechovičová. Ako dodala, na menovú politiku centrálnej banky nebude mať februárové číslo výraznejší vplyv.
„Celoročný deficit v tomto roku bude vyšší ako deficit v roku 2003, ktorý dosiahol 23,6 mld. Sk,“ uviedol analytik Tatra banky Elizej Macho. Macho predpokladá oživenie investícií, ktoré posledné dva roky dosiahli reálny pokles. Investície vytvoria podľa neho importné tlaky, ktoré budú zvyšovať deficit obchodnej bilancie. „Zvýšený deficit obchodnej bilancie v tomto roku by sa však nemal vnímať negatívne, keďže jeho pôvod bude práve v zvýšenej investičnej aktivite,“ skonštatoval Macho. Investície podľa neho vytvoria exportné kapacity na to, aby obchodná bilancia zaznamenala v ďalších rokoch značné zlepšenie. Celoročný deficit obchodnej bilancie odhaduje Macho na 40 mld. Sk.