ČLÁNOK




Zahraniční investori počítajú s rastúcimi obratmi
27. marca 2014

Väčšina zahraničných investorov na Slovensku počíta v roku 2014 s rastúcimi obratmi. Napriek tomu však neočakávajú všeobecný rozmach. Väčšina firiem tak nehodnotí hospodársky vývoj na Slovensku lepšie než v minulom roku, čo je celkom v protiklade s ich vlastnými očakávaniam vývoja firmy. Informovala o tom v stredu Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK) na základe prieskumu medzi 196 zahraničnými firmami, ktoré na Slovensku investujú. Prieskum sa realizoval od začiatku februára do polovice marca tohto roku.

Súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku považuje 59 % opýtaných podnikov za uspokojivú, 29 % ju však hodnotí ako zlú. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, približne každý štvrtý podnik počas tohto roka vidí perspektívu zlepšenia slovenskej ekonomiky, 57 % respondentov však očakáva stagnáciu. Očakávania pre svoju vlastnú firmu však z prieskumu vychádzajú zreteľne optimistickejšie. Súčasnú hospodársku situáciu vo svojej oblasti podnikania vníma ako dobrú 19 % opýtaných, 57 % ju považuje za uspokojivú. V priebehu roka 2014 však 32 % respondentov očakáva vo svojej brandži zlepšenie situácie a 54 % si myslí, že zostane nezmenená.

Podľa prieskumu SNOPK viac ako polovica firiem počíta v tomto roku s rastúcim obratom, kým iba 13 % očakáva zhoršenie vývoja obratu. Väčšina zahraničných spoločností na Slovensku neočakáva v roku 2014 zmeny v počte zamestnancov, pričom 23 % firiem uviedlo, že sa počet zamestnancov zvýši, 60 % zmenu nepredpokladá a 17 % naopak očakáva pokles počtu zamestnancov. Opýtané firmy sa vyjadrili aj k plánovaným investičným výdavkom pre tento rok. Ich nárast očakáva 27 % respondentov, nezmenenú úroveň investícií uviedlo 57 % opýtaných a pokles investičných výdavkov 16 % firiem. Pre porovnanie, v minulom roku nárast investičných výdavkov očakávalo 23 %, ich nezmenenú úroveň 49 % a pokles investícií až 28 % respondentov. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, zvýšenie mzdových nákladov firmy tento rok očakávajú na úrovni 5,29 %, kým v minulom roku to bolo 7,65 %.

Prieskum SNOPK sa zameral aj na hodnotenie Slovenska. Podľa investorov je najväčšou prednosťou Slovenska predovšetkým členstvo v EÚ, výkonná a produktívna pracovná sila za relatívne mierne náklady a kvalita miestnych dodávateľov. Najvýraznejšie však kleslo hodnotenie odborného vzdelávania, ktoré by malo byť viac zamerané na potreby pracovného trhu. Investori okrem toho pociťujú veľkú nutnosť zlepšenia v oblasti vymožiteľnosti práva, boja proti korupcii a transparentnosti verejného obstarávania. Účastníci prieskumu v celkovom súčte Slovenskú republiku opäť zhodnotili ako najatraktívnejšiu krajinu na umiestňovanie investícií v strednej a východnej Európe. V porovnaní s minulým rokom sa Česká republika posunula späť na druhé miesto, Poľsko a Estónsko si podľa prieskumu opäť rozdelili tretiu a štvrtú pozíciu. Osemdesiatštyri percent zahraničných spoločností, ktoré už na Slovensku investovali, by svoje investície na Slovensku zopakovala aj v súčasných podmienkach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 1. 2025

USD 1,030 0,000
CZK 25,090 0,026
GBP 0,837 0,001
HUF 413,680 0,300
CAD 1,485 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS