Irak zverejnil obsah nových reforiem, ktoré umožnia zahraničným investorom vstúpiť do všetkých priemyselných sektorov krajiny okrem ropného.
Toto rozhodnutie znamená pre krajinu ukončenie 30-ročného obdobia, počas ktorého každú ekonomickú sféru výlučne kontroloval štát. Iracký minister financií Kámil al-Kajlání očakáva, že reformy budú znamenať podstatný krok vpred pri budovaní otvorenej trhovej ekonomiky v Iraku, ako aj naštartovanie ekonomického rastu a opätovný vstup krajiny do medzinárodného spoločenstva.
Reformy sa týkajú okrem liberalizácie v oblasti zahraničných investícií aj bankového sektora a daní. Tou najpodstatnejšou však ostáva možnosť 100-% zahraničného vlastníctva vo všetkých sektoroch okrem prírodných zdrojov.
Podľa nových pravidiel nemôžu zahraniční investori vlastniť nehnuteľnosti, v nasledujúcich 40 rokoch si ich však môžu od Iraku prenajímať. Centrálna banka má získať absolútnu nezávislosť, pričom zahraničné banky budú mať povolený relatívne voľný vstup na iracký trh. Väčšina z nich bude môcť kontrolovať v miestnych bankách 50-% podiel.
Ďalšou „novinkou“ je zmena daňových sadzieb. Daň z príjmu fyzických aj právnických osôb sa zníži zo 45 % na 15 %. Dovozné tarify vzrastú o 5 %, okrem tovaru humanitárneho charakteru ako potraviny, lieky a knihy.