Objem priamych zahraničných investícií (PZI) do rozvíjajúcich sa krajín by mohol trvale klesnúť, pretože firmy, ktoré už vložili do skrachovanej Argentíny miliardy dolárov, by teraz mohli o tieto peniaze prísť. Ak budú spoločnosti vnímať Argentínu ako príklad, ktorý budú nasledovať krajiny sužované problémami, potenciálne náklady týchto investícií prudko narastú.
„Španielske banky a telekomunikačné firmy si spálili prsty. Teraz existuje riziko, že tieto a ďalšie spoločnosti začnú PZI prehodnocovať, a ich príliv by sa tak mohol spomaliť,“ uviedol Paul Luke, stratég pre rozvíjajúce sa trhy z Brunswick Direct. PZI do rozvíjajúcich sa krajín sú vysoko hodnotené, pretože ich prísun je počas ekonomického cyklu stabilný a generujú ďalšie investície. Ak príliv PZI bude naďalej klesať, budú do rozvíjajúcich sa krajín viac smerovať nepravidelné portfóliové investície.
Zníženie PZI sa negatívne prejaví na ekonomickom raste, vyvinie tlak na vládne rozpočty a povedie k väčším schodkom bežného účtu a oslabeniu mien. Údaje Medzinárodného menového fondu ukazujú, že priame investície boli pre rozvíjajúce sa trhy v posledných rokoch užitočné. V roku 2000 klesli PZI na 146 mld. USD z úrovne 153,4 mld. USD zaznamenanej v roku 1999.
Jedným z najväčších príjemcov investícií do Latinskej Ameriky bola doposiaľ Argentína. Španielske spoločnosti investovali v roku 1999 do Argentíny 16,03 mld. EUR a o rok neskôr 3,26 mld. EUR. Nielen Argentína však môže byť objektom prehodnotenia investícií. Je tu tiež napríklad krach energetickej firmy Enron, najväčší bankrot, aký kedy podnikový sektor zažil. Ďalším faktorom sú štrukturálne zmeny. Investície, ktoré súvisia s privatizáciou, tvorili v rokoch 1998 a 1999 jednu pätinu PZI a po predaji firiem ich zákonite bude menej. To pociťujú i krajiny ležiace ďaleko od Argentíny.