Medzinárodné bankové spoločnosti ovládli vďaka početným akvizíciám viac ako polovicu bankového trhu postkomunistických krajín strednej a východnej Európy. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila Bank Austria v pondelok. Štúdia pokrýva Bulharsko, Českú republiku, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Ukrajinu.
Ako uvádza rakúska inštitúcia, ktorá je dcérou nemeckej HypoVereinsbank, podiel medzinárodných spoločností na bankových aktívach regiónu predstavoval k záveru minulého roka 53 %. Ide o dynamický vývoj, keďže tento podiel bol ešte v roku 1999 na úrovni 41 % a v roku 1997 dosahoval len 20 %. Nárast podmienilo predovšetkým ukončenie veľkého privatizačného projektu na Slovensku, kde rakúska Erste Bank prevzala kontrolu nad najväčšou bankou v krajine, Slovenskou sporiteľňou. K zvýšeniu podielu prispeli aj menšie privatizácie v Poľsku, Chorvátsku a Rumunsku.
Znamená to, že proces privatizácie bankovníctva je v súčasnosti z veľkej časti ukončený v kľúčových krajinách strednej Európy, ktorými sú Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko a Slovensko. I napriek tomu sa ešte očakávajú isté akvizície, napríklad v Poľsku, kde pred procesom privatizácie stojí najväčšia banka PKO BP.
Podľa Bank Austria stredobodom pozornosti sa stáva juhovýchodná Európa. Plánované privatizácie zahŕňajú predaj kontrolných podielov v chorvátskej Zagrebacka Banka, slovinských bankách Nova Kreditna Bank Maribor a Nova Ljubljanska Banka a napokon rumunskej banke Banca Commerciale Romana.
Do konkurenčného boja vstupujú zahraničné banky, ktoré sa implantovali v regióne na začiatku deväťdesiatych rokov ako napríklad Bank Austria či Raiffeisen Zentralbank a zároveň banky, ktoré investovali v nedávnej minulosti ako belgická KBC. Práve spoločnosť KBC je najväčšou bankou v regióne s celkovými aktívami v objeme 18 mld. EUR. Za ňou nasleduje Bank Austria s aktívami 15,3 mld. EUR, talianska inštitúcia Unicredito Italiano s 11,94 mld. EUR, francúzska Société Générale s 11,92 mld. EUR a americká Citigroup s 11,7 mld. EUR.
Správa rakúskej spoločnosti predpokladá silný rast bankových aktív v regióne pri priemernej ročnej miere 13 %. Vysoké tempo rastu sa očakáva aj vzhľadom na obmedzenú úlohu, ktorú má v súčasnosti bankový sektor vo východoeurópskych ekonomikách. Podiel bankových aktív na hrubom domácom produkte regiónu predstavuje 70 %, čo je výrazné zaostávanie v porovnaní s 260 % v krajinách eurozóny.