Koruna nereagovala ani na detailnejšie údaje o zahraničnom obchode, z ktorých vyplýva, že rekordné saldo bolo z veľkej časti spôsobené dovozom nerastných surovín (ropa), čo sa odrazilo aj na vysokom schodku v obchode s Ruskom.
Voči dolár koruna končila na 47,40 Sk za dolár (bid) a voči českej korune na 1,255 (bid).
Likvidita bankového sektora bola v pondelok vzhľadom na minulotýždňový odliv prostriedkov do štátneho rozpočtu v objeme 4,5 mld. Sk nižšia. Komerčné banky deponovali na účtoch povinných minimálnych rezerv 25,7 mld. Sk, čo oproti predpísanému stavu predstavuje o 4 mld. Sk menej. Na kumulatívnej báze je však sektor stále v nadstave 100,55 % a podľa dílera VÚB Rastislava Habána nemožno mať obavy, že by banky k poslednému dňu periódy povinné minimálne rezervy nesplnili.
V utorok sa na peňažnom trhu ako obvykle uskutoční dvojtýždňový sterilizačný repotender. Centrálna banka podľa Habána už nebude mať taký veľký priestor na sterilizáciu ako v predchádzajúci týždeň. Díler predpokladá, že Národná banka Slovenska (NBS) akceptuje objem na úrovni 18 mld. Sk napriek tomu, že maturovať bude 22,2 mld. Sk. „NBS tak vyrovná objem v obidvoch repotendroch, ktoré uskutočňuje,“ povedal. Výnos v repotendri podľa neho dosiahne len 7,8 / 7,85 % p.a.
Okrem repotendra sa zrealizuje aj aukcia štátnych dlhopisov s dvojročnou valutou. Ministerstvo financií SR v nej podľa Habána pravdepodobne nezíska požadovaný objem 3 mld. Sk. Výnos na úrovni 7,75 % p.a. je podľa neho prinízky. Štátne banky, ktoré doteraz vytvárali dopyt po dlhopisoch, navyše znížia svoj záujem, pretože po získaní reštrukturalizačných dlhopisov do svojich portfólií budú mať štátnych cenných papierov dostatok.
Obchodovanie sa počas pondelka sústredilo na najkratšie zdroje, ktorých cena v dôsledku minulotýždňového odchodu zdrojov stúpla nad psychologickú hranicu 7 % p.a. a kótovali sa na 7,2 / 7,4 % p.a. Investori, ktorí majú záujem o arbitráž na štátne dlhopisy, nakupovali týždňové a dvojtýždňové zdroje. Čistý výnos z tejto arbitráže však podľa Habána predstavuje už len 0,1 percentuálneho bodu. Cena peňazí spomínaných splatností dosiahla 7,6 / 7,8 % p.a. Úrokové sadzby depozít so splatnosťou od jedného mesiaca do jedného roka pri nízkej obchodnej aktivite zostala na 7,4 / 7,6 % p.a. Podľa Habána počas týždňa nemožno očakávať ich zmenu.