Plán na odvrátenie prepadu cez „fiškálny útes“, ktorý schválila dolná komora amerického parlamentu, zvýši federálny deficit v najbližšom desaťročí o 4 bil. amerických dolárov (USD). Informoval o tom vo svojej analýze Úrad pre rozpočet (CBO), ktorý pracuje pri americkom Kongrese. Senátom schválený plán predlžuje platnosť daňových úľav z čias administratívy Georgea Busha ml. spred desiatich rokov, a to pre všetkých jednotlivcov zarábajúcich ročne menej ako 400 tis. USD a páry, ktoré ročne zarobia menej ako 450 tis. USD. To je však 99 % všetkých Američanov.
V písomnej analýze CBO Senátom schválený plán porovnáva s prepadom cez „fiškálny útes“, ako aj so zachovaním stavu z roku 2012. Ak by krajina spadla cez fiškálny útes, ktorý si žiada zrušenie daňových výhod a úspory v celkovej hodnote 600 mld. USD, deficit USA by sa v roku 2013 zmenšil o viac ako polovicu, z 1,1 bil. na 640 mld. USD. Súčasný plán na odvrátenie dopadov „útesu“ na obyvateľov podľa CBO znižuje americké rozpočtové príjmy v roku 2013 o 280 mld. USD a výdavky dvíha o 50 mld., čoho dôsledkom bude celkový deficit vo výške približne 971 mld. USD. Ak by sa zachoval stav z roka 2012, deficit v súčasnom roku by skončil na úrovni 1,04 bil. USD. Senátormi schválený plán tak minimálne v prvých rokoch neprináša výrazné zníženie deficitu, tvrdí CBO.
CBO, ktorý sa nezodpovedá žiadnej politickej strane, svoju správu pripravil v reakcii na sťažností predstaviteľov Republikánskej strany. Tí tvrdili, že schválená legislatíva nedostatočne bojuje proti miliardovému štátnemu deficitu, a požadovali jej doplnenie o tvrdšie úsporné opatrenia v rozpočte. Napriek tomu v nočnom hlasovaní návrh schválili. Analýza CBO neberie do úvahy možnosť neskorších rozpočtových škrtov a následky možných reforiem v zdravotnom a sociálnom systéme.