ČLÁNOK


,

Začalo sa trestné stíhanie v kauze AGW, parlament bude o nebankových subjektoch rokovať 12. marca
7. marca 2002

Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Košiciach začal trestné stíhanie vo veci pre trestné činy podvodu a porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku v súvislosti so spoločnosťou AGW. Agentúre SITA to potvrdil hovorca sekcie vyšetrovania Stanislav Ryban s tým, že vyšetrovatelia zatiaľ nikoho neobvinili.

Neznámi páchatelia z prostredia AGW od 12. mája 1999 do 5. marca tohto roku zriadili 43 pobočiek po celom Slovensku a uzavreli s klientmi najmenej 15 000 zmlúv o tichom spoločenstve alebo zmlúv o pôžičke s výškou vkladu minimálne 10 000 Sk na zmluvu s dohodnutým pevným podielom na zisku, resp. úrokom od 18,7 % do 39,7 %. Ako dodal Ryban, takto od ľudí vyzbierali minimálne 2,5 mld. Sk. Spoločnosť AGW sa v zmluvách zaručila, že tichý spoločník, resp. veriteľ sa nebude podieľať na prípadnej strate z podnikateľskej činnosti AGW.

Vyšetrovateľ začal stíhanie preto, že páchatelia porušili zákon o bankách tým, že prijímali vklady a poskytovali úroky s vopred pevne stanoveným koeficientom, ktorý sa neodvíjal od hospodárskeho výsledku spoločnosti. Zákon porušili aj tým, že nemali od Národnej banky Slovenska povolenie pôsobiť na Slovensku ako banka a za pomoci rozsiahlej reklamnej kampane deklarovali neobjektívne pozitívne hospodárske výsledky spoločnosti. Svojich klientov – veriteľov a tichých spoločníkov tak uviedli do omylu a spôsobili im škodu najmenej 2,5 mld. Sk v úmysle zabezpečiť si neoprávnené výhody v značnom rozsahu. Podľa Rybana páchatelia porušili aj záväzné pravidlá hospodárskeho styku ustanovené zákonom o bankách.

Spoločnosť AGW s.r.o. na vyhlásenie policajného hovorvu reagovala a odmietla jeho tvrdenia. AGW považuje medializáciu za neprípustné ovplyvňovanie verejnej mienky proti spoločnosti a jeho spoločníkovi, odsudzujúcim spôsobom vopred hodnotí reklamnú činnosť spoločnosti a najmä zavádzajúcim spôsobom vopred informuje verejnosť v skutkových tvrdeniach, ktoré nie sú objektívne a zákonom predpísaným spôsobom získané.

Neobjektívnosť tohto vyhlásenia spočíva podľa AGW aj v jeho nekvalifikovanosti – t.j. zámene obsahu zmlúv medzi spoločnosťou a klientmi, nakoľko obsahom vzťahov, ktoré toto vyhlásenie hodnotí, boli výnosy a nie úroky.

Vláda pripraví pre parlament správu

Súčasnou situáciou, ktorá vznikla v nelicencovaných nebankových subjektoch, sa už druhýkrát zaoberala slovenská vláda na neverejnom rokovaní. Kabinet rozhodol, že podrobnejšie bude o aktuálnom stave rokovať na mimoriadnej schôdzi v pondelok 11. marca. Jej výsledkom by malo byť schválenie správy, ktorej vypracovaním vládu zaviazala Národná rada Slovenskej republiky. Parlament sa ňou bude zaoberať následne v utorok 12. marca.

Minulý týždeň kabinet rozhodol o vzniku komisie, ktorej úlohou bude realizovať opatrenia na dosiahnutie čo najväčšieho likvidačného zostatku týchto spoločností. Komisii predsedá vicepremiér Ivan Mikloš, jej členmi sú vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš, minister financií František Hajnovič, minister vnútra Ivan Šimko, minister spravodlivosti Ján Čarnogurský a taktiež jeden zástupca Národnej banky Slovenska.

ZDPS k odškodneniu klientov nebankových subjektov

Združenie daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) je jednoznačne proti snahám, ktorých cieľom by bolo vyplateniu vkladov tichých spoločníkov spoločností tzv. nebankových subjektov na úkor daňových poplatníkov, ktorí neinvestovali v týchto spoločnostiach. Informovali o tom predstavitelia združenia. ZDPS tak reaguje na snahy vkladateľov spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia o vyplatenie náhrad ich vkladov od štátu.

Podľa ZDPS sa odškodnenie týchto klientov musí uskutočniť výlučne zo zostatkového majetku skrachovaných spoločností, ako aj z majetku štatutárov spoločností, ktorí budú preukázateľne usvedčení z podvodu. Len takéto odškodnenie bude legitímne.

ZDPS súčasne zdôrazňuje, že regulácia a vymáhanie práva sú dve rôzne sféry činnosti štátu. „Nadmerná regulácia podnikania je nespravodlivá, lebo zasahuje do slobodného rozhodovania jednotlivcov, okliešťuje dobré podnikateľské zámery a sama nemôže zaručiť ochranu vlastníkov,“ uvádza sa vo vyhlásení. ZDPS práve na príklade nedávno skrachovaných bánk upozorňuje, že ani súčasná vysoká miera regulácie nedokáže zamedziť podvodom. Cestou k náprave tohto stavu je podľa ZDPS len dôsledná ochrana súkromného majetku, posilnenie vymáhateľnosti práva a v trestaní podvodnej činnosti.

Údaje o hospodárskych výsledkoch spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest boli podľa ZDPS zverejnené napríklad už v októbri roku 2000, teda pred rokom a pol. Zverejnené údaje, ktoré obsahovali aj výšku straty, zakladali dôvodný predpoklad, že táto spoločnosť môže sčasti fungovať na princípe pyramídovej hry. Tieto ukazovatele mali byť podľa združenia v prvom rade vodidlom pre zodpovedné investovanie, ako aj pre konanie príslušných orgánov činných v trestnom konaní.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 11. 2024

USD 1,056 0,002
CZK 25,286 0,002
GBP 0,834 0,003
HUF 409,600 2,150
CAD 1,477 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS