ČLÁNOK


,

Za zlatom aj za vlastné
31. októbra 2002

Slovensko je krajina krásnych žien. A zdá sa, že ešte krajších športovkýň. Nečudo, že v mladom športe, akým fitnes nesporne je, máme šesť majsteriek sveta a ony vlastnia dohromady osem zlatých medailí.

Na fitnesku na pódiu je úžasný pohľad. Málokto si však uvedomuje, že za krásou tela sú hodiny driny. Týždne a mesiace odriekania v strave, diéty. Množstvo doplnkov výživy, ktoré stoja nemalé peniaze. Napokon, čerstvá majsterka sveta vo fitnese v kategórii nad 167 centimetrov Gabriela Mlsnová vyčíslila svoju prípravu na jeden vrchol sezóny na 250-tisíc korún (bez cestovania a účasti na súťažiach), čo na jeden rok predstavuje pol milióna.

Správna strava – drahý špás

Mnoho odborníkov sa zhoduje, že správne stravovanie je až 80 percent úspechu fitnesky. ,,Mnohé trénujú tvrdo, ale nedarí sa im, podceňujú výživu,“ tvrdí Boris Mlsna, bývalý úspešný karatista, manžel a tréner majsterky sveta a majiteľ niekoľkých fitnescentier v Bratislave.

Na to, komu aká strava vyhovuje, musí prísť každý sám. Rovnakým procesom prešla aj G. Mlsnová. ,,Najskôr som sa musela dostať do stereotypu, ktorý je pre fitnesku veľmi dôležitý. Pravidelnosť v cvičení, v stravovaní, životospráva. Naučila som sa pevný režim, v ktorom je skĺbená príprava, rodina i práca.“

G. Mlsnová sa vždy snažila stravovať racionálne. ,,Až po roku som si uvedomila, že mi chýba viac bielkovín, viac mäsa. Prichádzala som na to, čo telo potrebuje. Naučila som sa raňajkovať ryžu s ananásom a škoricou tak, že teraz sa na také raňajky aj teším. Keby som začala okamžite s prísnou diétou, asi by ma to odradilo a nevydržala by som. Všetko som vyskúšala na sebe, nuž dnes viem dobre poradiť našim zákazníkom vo fitnescentre s akýmkoľvek problémom,“ hovorí majsterka.

Kto sa zdravo stravuje, dobre vie, ako to ide do peňazí. Fitneska vynaloží na potraviny v priemere štyrikrát viac ako bežný človek. Dva- až trikrát denne má v jedálnom lístku mäso, najkvalitnejšie a najdrahšie hovädzie, morčacie a kuracie, aké na trhu dostať. ,,Tým, že si jedlo pripravujem len na vode a s koreninami, nemám nikdy pocit nasýtenia a jem oveľa viac. Dám si napríklad dvesto gramov mäsa, a o chvíľu umieram od hladu, dívam sa na hodiny a čakám, kým prejdú dve a môžem jesť znovu.“ Majsterka sveta navyše k investíciám na stravu prirátava aj 30-tisíc korún za kvalitné hrnce s dvojitým dnom, ktoré si kúpila do vlastnej kuchyne.

Strava sa nedá oddeliť od doplnkov výživy. ,,Keď človek bežne cvičí, má oslabený organizmus a potrebuje doplniť to, čo mu chýba. A v záverečnej fáze prípravy sa bez nich nedá zaobísť,“ hovorí B. Mlsna. ,,Vtedy, keď ubúda z taniera, keď sa športovec potrebuje zbaviť tukov, ale nesmie stratiť svalovú hmotu. To napríklad bez aminokyselín nejde.“

Aj v prípade doplnkov výživy G. Mlsnová vyskúšala, čo jej pomáha, a čo nie. A trvalo jej tri roky, kým našla správnu kombináciu. Poznanie, že najkvalitnejšie sú naozaj tie najdrahšie výrobky, sa premieta do mesačných výdavkov od 10- do 15-tisíc korún v závislosti od obdobia prípravy. ,,Niečo mám sponzorsky, niečo od iných dodávateľov, niečo kupujem normálne v lekárni.“ Viac investícií do doplnkov výživy by už bolo skôr na škodu, lebo aj posledný šampionát ukázal, že v ženskom fitnese je dnes trendom ženskosť a elegancia. Kulturisti majú totiž oveľa vyššiu spotrebu doplnkov výživy.

Čím dlhšia kariéra, tým nižšie náklady

Náklady na prípravu sú v začiatkoch najvyššie. G. Mlsnová súťaží od roku 1998 a jeden rok si platila trénera, čo ju vychádzalo na 7- až 10-tisíc korún mesačne, až prišla na to, že ten, kto ju najlepšie pozná, je jej manžel. ,,Nešlo ani o to, aby sme ušetrili peniaze, ako o skutočnosť, že s Borisom som denne a on sa riadi podľa mojich pocitov, ba neskôr dospel do štádia, že aj na pohľad zistil, čo potrebujem. A tak sme aj tréning, aj stravu menili zo dňa na deň a prispôsobovali ju potrebám ideálnej postavy. Tréner musí mať nielen vedomosti a musí fitnesku dokonale poznať, ale musí ju vedieť tiež počúvať a reagovať na to, ako sa cíti.“

Príprava v posilňovni (4 až 5 tréningových jednotiek týždenne) nie je finančne náročná. G. Mlsnová má síce výhodu vlastného fitnescentra, ale to jej z rozpočtu ušetrí možno 6-tisíc korún, ktoré ostatné fitnesky musia dať napríklad za ročnú permanentku. Výhodu má aj v tom, že ako bývalá gymnastka nepotrebuje špeciálny tréning a trénera na to, aby zvládla na prvky náročnú zostavu, ktorá je súčasťou vystúpenia fitnesky na súťažiach. Prenájmy v gymnastických halách sa pohybujú do 500 korún za hodinu a hodina s trénerom ďalších 500 korún. Zato sa rada spoľahne na odborníkov v iných veciach a zostavu (,,rozhoduje nápad, čo stratíte v zostave, nedobehnete postavou“) jej pripravuje profesionálny choreograf. Príprava zostavy aj s dozorom v jej nácviku vyjde na 15-tisíc korún, zostava sa minimálne raz za rok, najlepšie však dvakrát ročne obmieňa. Rovnako aj výber hudby a jej mixovanie v profesionálnom štúdiu, ktoré stojí od troch do päťtisíc korún. Na vystúpenie potrebuje fitneska úbor a plavky. Niektoré si ho kupujú, niektoré šijú samy. G. Mlsnovú vyjde oblečenie na jednu súťaž aj s plavkami do 10-tisíc korún, špeciálne topánky 4 600 korún. ,,Všetko je zvyčajne len na jedno použitie, a keďže vám musia ladiť farby, tak mám takých topánok doma už štvoro.“

Fitnesky neraz využívajú aj služby vizážistov. Konzultuje s nimi aj naša fitnesová jednotka. S kamarátkou, ktorá ju líči, chodí dokonca aj na niektoré súťaže. Maľuje sa každá žena, fitneska oproti priemeru vynaloží ročne na mejkap a vlasy o 10-tisíc korún viac. K výzoru na pódiu patrí aj nahnedo natreté telo, jedna farba má cenu 2- až 3-tisíc korún a vystačí na jedno vystúpenie. A fitneska sa bez dobrých fotografií nepredá, jedna kolekcia od profesionála aj s negatívmi stojí do 15-tis. Sk.

,,V začiatkoch som potrebovala v mnohom pomôcť, všetko si zaobstarať, zorientovať sa,“ vysvetľuje G. Mlsnová. ,,Postupne som sa obklopila ľuďmi, ktorí so mnou spolupracujú pravidelne, a čím dlhšie súťažím, tým je to pre mňa lacnejšie.“

Šport na dlh

Na otázku, koľko vlastných peňazí dávajú Mlsnovci do Gabrielinho športovania, odpovedajú zhodne: ,,Veľmi veľa.“

Pred rokmi, v začiatkoch fitnesu, sa aj na Slovensku súťažilo o pomerne lukratívne ceny. Na pretekoch sa dalo buď zarobiť, alebo vyhrať zájazd, hodnotnú vecnú cenu. Ak dnes idú peniaze na súťaže, tak na všakovaké miss – hoci aj na začiatku tohto športu stáli súťaže s názvom Miss fitnes. G. Mlsnová však nevymetá preteky, sústreďuje sa na jeden-dva vrcholy v roku, na slovenské, európske a svetové šampionáty.

Nájsť fitneske sponzora je umenie. B. Mlsna hovorí: ,,Pomáhajú nám kamaráti a známi. Tí, ktorí stáli pri nás od začiatku. Ani prvé úspechy nám nového sponzora nepriniesli. Výjazdy na majstrovské podujatia a časť nákladov na prípravu hradí manželke Slovenská asociácia kulturistiky a silového trojboja aj prostredníctvom svojho sponzora. Väčšinu prípravy a moju účasť na súťažiach, kde Gabiku sprevádzam, lebo by bola škoda zanedbať posledné, najdôležitejšie dni ladenia formy, však platíme z toho, čo nám vynášajú naše firmy. Mnohí sú presvedčení, ako úžasne si žijeme, ale len z fitnescentier by sme všetko neutiahli. Máme aj iné aktivity, a neraz si musíme požičať.“

Veľa centier zaniká

Fitnescentrá teda nevynášajú? ,,Dá sa z toho žiť, ale keby sme z tých dvoch, čo máme, ryžovali, neotvárame ďalšie a ďalšie,“ tvrdí B. Mlsna. ,,September, október, január až marec, niekedy aj apríl sú mesiace, keď sa darí, v lete a v decembri chod fitnescentier dotujeme z výnosov iných firiem a prevádzok.“

A tak nečudo, že množstvo fitnescentier síce vzniká, ale množstvo aj zaniká. Nie každé totiž otvárajú tí, ktorí sa v tom vyznajú. Bombastický interiér nie je všetko. Podľa B. Mlsnu je totiž fitnescentrum, ktoré pripraví odborník, kompromisom medzi predstavami a finančnými možnosťami. Dôležité je, aby klient našiel vo fitnescentre pohodu a najmä odborníkov, trénerov, cvičiteľov, ktorí ovládajú svoje remeslo, naučia a poradia. ,,My sme uprednostnili kvalitu vybavenia, ak by sme chceli investovať do interiéru, museli by sme zdvihnúť ceny, a keďže k nám chodí veľa mladých ľudí a športovcov, neradi ideme cestou zdražovania. Patríme k tým najlacnejším nielen v Bratislave, ale už teraz sa obávame zdražovania energií, ktoré budeme musieť premietnuť do cien.“

Za zárobkom do USA

Fitneska môže zarobiť len vtedy, ak sa dá na profesionálnu dráhu. O tej G. Mlsnová zatiaľ len uvažuje. ,,Museli by sme nájsť firmu, ktorá by nám v začiatkoch výrazne pomohla. Najskôr totiž treba začať chodiť na súťaže. Väčšina z nich je v zámorí, a to by som si všetko musela hradiť sama. Prvé roky sa nevyhráva, navyše, skúsenosti hovoria, že kto chce byť v profesionálnej dráhe úspešný, musí žiť v USA.“

Takouto cestou sa dala Timea Majorová, prvá slovenská majsterka sveta vo fitnese. Žije a trénuje v Los Angeles a plne s názorom G. Mlsnovej súhlasí. ,,Na Slovensku som musela chodiť do práce, aby som si na fitnes zarobila, aby som mala peniaze na kostým, a aj tak som to veľakrát chcela vzdať. Všetko sa zmenilo, až keď som sa spoznala s Jozefom Drsmanom, ktorý má v Kalifornii fitnescentrum, a odišla som za ním. Nič nešlo rýchlo a hneď, najskôr som sa musela presadiť, získať meno, až potom prišli prvé úspechy a prvé peniaze zo súťaží.“

Aj v profesionálnom fitnese zarábajú len tie najlepšie, zvyčajne prvých päť v poradí – a tam už je konkurencia silná. Za víťazstvo na súťaži Miss Olympia je odmena 15-tis. USD, na súťaži Arnold Classic 20-tis. USD a s ďalším poradím to prudko klesá.

Najlukratívnejšie sú však zmluvy so sponzormi. Pravda, tie z približne päťtisíc fitnesiek má len najlepších 15. T. Majorovú podporuje firma, ktorá vyrába vitamíny a čaje, a ona pre ňu propaguje proteínové nápoje.

,,Až keď som získala sponzora a od neho mesačnú gážu, začalo to byť aj finančne zaujímavé,“ hovorí T. Majorová. ,,Som plne vyťažená, veľa cestujem, pózujem pre časopisy, a keď mám čas, trénujem ľudí vo fitnescentre, lebo ma poznajú a neraz tam prídu kvôli mne. Súťažím už oveľa menej, lebo sa nechcem zničiť, ale keďže ma to stále baví, pripravujem sa ešte na najbližšie podujatie Arnold Classic, ale len na súťaž postáv.“

Život v Kalifornii

Dá sa však aj v USA na fitnese zarobiť tak, aby bol človek po skončení kariéry finančne „za vodou“? ,,Dievčatá, ktoré ešte súťažia a majú menej času, dostávajú od sponzora dva- až tritisíc dolárov mesačne, ja mám zmluvu na päťtisíc. K tomu ešte fotografovanie na obálky časopisov, za jednu titulku dostanem 300 až 500 dolárov. Doma by som živorila, tu sa mám dobre, ale nie som bohatá. V Kalifornii je život drahý. Ale fitnes neslúži na zbohatnutie. Prostredníctvom neho si človek vybuduje meno a potom je na jeho aktivite a šikovnosti, koľko z toho mena vyťaží. Príležitostí uplatniť sa je veľa. Ja som si najala agenta, navštevujem hereckú školu a skúšam šťastie v konkurzoch. Dostala som malú úlohu v pripravovanom filme o gladiátoroch. Pravda, absolvovala som množstvo konkurzov, kým sa mi niečo ušlo.“

Cíti T. Majorová, že aj keď žije v USA, je ako Slovenka vnímaná inak než Američanky? ,,Samozrejme, a rozdiel badám dodnes. Raz som vyhrala čitateľskú anketu o najpopulárnejšiu fitnesku a mali ste vidieť, ako ma mnohé súperky začali nenávidieť. Štartovala som na Arnold Classic a raz som bola dokonca tesne druhá, no vedela som, že tú súťaž jednoducho nikdy vyhrať nemôžem.“

Koľko stojí špičkový fitnes na Slovensku (Sk)

doplnky výživy 10 000/mesiac

posilňovňa 6 000/rok

tréner 500/hodina

gymnastická príprava 500/hodina

gymnastický tréner 500/hodina

choreografia 15 000/zostava

výber a mix hudby 4 000/zostava

vizážista a mejkap 15 000/rok

kostým, plavky a topánky 15 000/súťaž

farba na telo 2 500/vystúpenie

fotografie 15 000/kolekcia

Slovenské majsterky sveta vo fitnese

1997 Timea Majorová

1998 Iveta Chrťanová

1998 Marieta Žigalová

1999 Iveta Chrťanová

1999 Klaudia Kinská

2001 Marieta Žigalová

2002 Natália Lenártová ˙(body fitness)

2002 Gabriela Mlsnová


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS