Americký prezident George Bush pravdepodobne nedodrží svoj sľub, že deficit štátneho rozpočtu na rok 2005 neprekročí 4 % hrubého domáceho produktu. Prezident tento zámer oznámil v Kongrese minulý týždeň v prejave O stave únie. O reálnosti prísľubu pochybuje celý rad kongresmanov aj z jeho vlastnej, Republikánskej strany.
Ekonómovia odhadujú, že v bežnom fiškálnom roku, ktorý potrvá do 30. septembra, dosiahne deficit federálneho rozpočtu okolo 500 miliárd USD (vyše 16,1 bilióna SKK), čo bude 4,5 % amerického HDP. Predchádzajú fiškálny rok uzavrela Bushova vláda deficitom 375 miliárd USD. Na jeho prudkom medziročnom raste mali hlavný podiel výdavky na vojnu v Iraku a budovanie „domobrany“ v USA.
Kritickí kongresmani poukazujú na protirečenie prezidenta Busha, ktorý chce znížiť výdavky štátneho rozpočtu a súčasne nechce obmedzovať ani jeden zo svojich programov. Rovnaký názor majú aj ekonómovia. Predstaviteľ amerického ekonomického ústavu CATO David Boaz povedal, že Busha vyzýva k rozpočtovej disciplíne, ale súčasne uvádza dlhý zoznam výdavkov, ktoré hodlá realizovať bez toho, aby povedal, kde bude sporiť. Alison Fraser z konzervatívneho ústavu Heritage Fundation uviedol, že za Busha rastú štátne výdavky dvakrát tak rýchlo než v období prezidenta Billa Clintona. Výdavky vlády v posledných troch rokoch sú najväčšie od 60. rokov minulého storočia. Dodal, že od „veľkej vízie“ fiškálnej disciplíny je Bush veľmi vzdialený.
Senát až minulý týždeň vyslovil svoj súhlas s Bushovým rozpočtom na tento rok, hoci nový fiškálny rok sa začal už pred vyše 3,5 mesiacom. V senáte došlo k rozdielnym názorom na jeho zostavenie. Keďže však hrozilo zrušenie tisícov miest v štátnej administratíve v dôsledku nedostatku financií na ich mzdy, v hornej komore Kongresu sa našlo dosť hlasov na schválenie Bushovho rozpočtového návrhu.
V poslednom období sa 40 republikánov v Snemovni reprezentantov zhodlo na tom, že na svoje vedenie a vládu budú naliehať, aby sa začala realizovať úsporná výdavková politika. Kongresnam Sue Myrick povedal, že vo volebnom roku, keď je populárnym rozdávanie peňazí, presadzovanie takejto politiky nie je jednoduché. Ale tejto nepríjemnej téme sa nemožno vyhnúť, keď ide o to, aby sa robilo, čo je správne.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.