ČLÁNOK


,

Za menej peňazí viac tepla
17. januára 2005

Riadenie energetických tokov je v západnej Európe zaužívanou a podporovanou aktivitou. Aj Slovensko už postupne prispôsobuje svoje zákony legislatíve Európskej únie. Deje sa tak aj v energetickej oblasti. V niektorých štátoch únie je energetický audit už dnes povinný pre stredných a veľkých odberateľov, a to v niekoľkoročných pravidelných intervaloch. Podobná zákonná povinnosť platí napríklad aj v susednej Českej republike od začiatku roku 2002. Pripravovaný zákon o energetickej efektívnosti zavedie povinný audit aj do slovenských pomerov.

Bezplatná služba spotrebiteľom

Na aktuálny stav reaguje už dnes Prvá stavebná sporiteľňa a všetkým občanom poskytuje prostredníctvom svojich agentov bezplatnú službu Energetický audit. Táto služba dáva návod ako v postupných krokoch ušetriť náklady za energiu a ako spotrebu energie znížiť. Týka sa to všetkých druhov energie: tepla, chladu, elektrickej energie, vody a stlačeného vzduchu. Energetický audit odhalí príčiny vysokej spotreby energie v bytových jednotkách. Podľa dostupných údajov, ktoré monitorujú a vyhodnocujú situáciu vzhľadom na spotrebu energie je evidentné, že súčasný stav na Slovensku nie je optimálny.

Program vyráta výšku úspor

Originálny počítačový program na šetrenie energie vypracovala Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pod vedením jej dekana Dušana Petráša. Tento program zohľadňuje nielen zachovanie energie, ale aj ekonomickú efektívnosť a pozitívny vplyv na životné prostredie. Pri zadaní základných informácií o materiáloch v dome a vykurovanej ploche na počkanie vypočíta kalkuláciu úsporných opatrení.

Najrýchlejšie sa vrátia investície do regulácie tepelnej sústavy – ani nie za pol druha roka.

Najdrahšie býva zateplenie obvodového plášťa, pri ktorom je návratnosť investície priemerne 12 rokov. Samotné zateplenie však nemá veľký efekt bez výmeny okien, najmä ak už majú nejaké to desaťročie za sebou. Podľa Dušana Petráša je najlacnejšia a najčistejšia nespotrebovaná energia. Už to nie sú 2 – 3 percentá z rodinného rozpočtu ako kedysi, dnes je to už 10 až 20 percent.

Výsledkom energetického auditu nie je len návrh úsporných opatrení – teoretický materiál, ktorý bude vlastníka zaťažovať ďalšími povinnosťami, ale predovšetkým návod, ako postupovať, aby sa znížila spotreba a zvýšila efektívnosť využitia palív a energie.

Prečo platíme veľa za energie?

– bytová výstavba na Slovensku – 850 000 bytov či už v tehlových alebo jednopanelových domoch nie je zateplené (potenciál ušetriť 60 percent energie i finančných prostriedkov),

– väčšina domov je v polovici stavebnej životnosti (paneláky 80 rokov, tehlové domy 100 rokov),

– deväťdesiat percent energie sa dováža z Ruska, len 10 percent z vlastných zdrojov (uhlie – neekologické palivo),

– vykurovanie, teplá voda predstavujú 90 percent spotreby energie,

– štyridsať percent úniku energie celej bytovej konštrukcie ide cez okná,

– občan neustále zápasí so zvyšovaním cien energie (ich regulácia prostredníctvom auditu znamená znižovanie),

– Bratislava – má pomerne teplejšie klimatické podnebie ako Poprad a napriek tomu spotrebúva o 40 percent viac energie ako v meste pod Tatrami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS