Za ekonomickú krízu v Grécku je zodpovedná spoločná európska mena, povedal v utorkovom rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung český prezident Václav Klaus, ktorý vo štvrtok vystúpi s prednáškou o EÚ na miestnej Humboldtovej univerzite. Vyhlásený euroskeptik si totiž myslí, že ak by Gréci nemali euro, krízu by zvládli bez podobných problémov, s akými zápasia dnes. Klaus preto odmieta názor, že za ich ekonomickými problémami je zlá hospodárska politika juhoeurópskej krajiny, ktorej však podľa jeho názoru nakoniec aj tak pomôžu ostatné krajiny eurozóny. V tejto súvislosti však chápe postoj Nemecka, ktoré sa k pomoci Aténam stavia s
„Skutočná príčina tejto tragédie nie je racionálna alebo iracionálna hospodárska politika v Grécku, ale euro, ktoré túto tragédiu spôsobilo,“ uviedol pre nemecký denník Klaus. Ako pokračoval, pre Atény by bolo riešením devalvovať menu asi o 40 percent, čo ale pre euro nie je možné a tak alternatívou zostáva zníženie miezd o 40 percent. To však Klaus považuje za nereálne a „zostáva tak už len jediné riešenie – prevod peňazí daňových poplatníkov z ostatných krajín menovej únie“. Ako povedal, zároveň rozumie postoju nemeckých daňových poplatníkov a preto je rád, že jeho krajina euro dosiaľ neprijala. Eurozóna totiž, pokiaľ ide o hospodársky rast a stabilitu, už dávno skrachovala, dodal.
Lídri krajín používajúcich spoločnú európsku menu sa stretnú 10. mája v Bruseli, aby rozhodli o finančnej pomoci pre zadlžené Grécko. Informoval o tom v utorok nemenovaný zdroj z prostredia španielskeho predsedníctva Európskej únie. Pôjde tak iba o druhé stretnutie lídrov eurozóny v jej 11-ročnej histórii. Prezidenti a predsedovia vlád 16 krajín sa na ňom budú zaoberať požadovanou pomocou pre Atény v celkovej hodnote 30 miliárd eur. Ďalších 15 miliárd by mal poskytnúť Medzinárodný menový fond.