ČLÁNOK


,

Za golfom na Tále
20. septembra 2002

Druhým najmasovejším športom na svete je golf. Pre jeho hráčov je charakteristické, že sú za svojou hrou ochotní ísť kamkoľvek. S podmienkou, že budú hrať na výbornom ihrisku s vynikajúcimi parametrami a rovnako dobrým servisom pre hráčov. Ten zahŕňa nielen športové a technické zázemie, ale aj pohodlie a komfort v ubytovaní, stravovaní a starostlivosti o golfistov.

Tisíce ľudí cestujú po svete „s bagom“, teda vrecom s golfovými palicami a inými golfovými potrebami. Pribalený je ako batožina na služobné cesty, dovolenky, návštevy

pre prípad, že bude možnosť zahrať si golf. Takáto možnosť je na rôznych miestach sveta väčšinou reálna. Na Slovensku to donedávna nebolo možné. Tu sme síce mali tri ihriská, ale iba deväťjamkové. K tomu sa viaže anekdota, že Slovensko má najdlhšie ihrisko na svete: začína sa v Bernolákove a končí sa v Košiciach. Tam sa nachádzajú spomínané „polihriská“, tretie je vo Vysokých Tatrách.

Naozajstná golfová hra sa však má a dá vychutnať iba na 18-jamkovom ihrisku. Od začiatku augusta si „bagy“ vybalili priaznivci golfu pod Chopkom na Táľoch. Odvtedy je tam v prevádzke prvé slovenské majstrovské ihrisko nazvané Gray Bear – Sivý medveď. (Stojí za zmienku, že v čase jeho otvorenia kulminovala invázia naozajstných, ale hnedých medveďov, priamo pri hoteloch a moteloch na Táľoch).

Prístup profesionálov

Znalci vedia, že Gray Bear je ihrisko, ktoré spĺňa aj majstrovské kritériá. Pri jeho výstavbe sa nešlo cestou, ktorá je taká typická pre Slovensko – ľahšou. Golfové ihrisko je v podstate krajinárska stavba s rozlohou 62 hektárov intenzívne obhospodarovaných plôch, to sú odpaliská, a jamkoviská tvoria 1,7 hektára. Investorom ihriska bola akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová a profesionálny prístup z hutníctva preniesli aj do tohto odlišného projektu. Projekt golfového ihriska schválilo vedenie železiarní v decembri 1997, s jeho výstavbou sa začalo v roku 2000.

Zarastené lúky neudržiavaných pasienkov sa vo veľkom tempe menili na malebné vŕšky ihriska s prekrásnou zelenou trávou. To však znamenalo, že sa zem musela preosiať, odstrániť kamene a „premodelovať“ podľa návrhu. Medzitým sa robila drenáž, závlahový systém. Gray

Bear projektovala americká firma International Golf Course Desing s dizajnérmi a, prirodzene, golfistami – Bobom Waltonom a Skipom Malekom. Odborný dohľad nad celou stavbou mala firma Southern Golf Limited z Veľkej Británie. Na ihrisku je tento profesionálny prístup vidieť. A je uplatnený aj v oblasti, voči ktorej mali výhrady environmentálni aktivisti.

Tí od začiatku protestovali proti umiestneniu ihriska do ochranného pásma nízkotatranského národného parku. Argumentovali najmä tým, že hnojivá používané na výživu tráv na ihrisku na odpaliskách a jamkoviskách sa dostanú do spodných vôd a znečistia zdroje pitnej vody, ktoré zásobujú široké okolie. A zdevastujú aj výnimočné prostredie neďalekej Bystrianskej jaskyne, povestné úspešnou speleoterapiou. Tento posledný argument bol nelogický, spodné vody z ihriska sa nemohli do jaskyne nijako dostať.

Odporcovia bez argumentov

Systém podpovrchových a povrchových drenov, ktorými sa odvádza priesaková voda z ihriska (tie sa musia predovšetkým udržiavať), je napojený na vegetačné čističky. Ide o jedinečný biochemický spôsob, ktorý využíva schopnosť domácich vodných rastlín absorbovať vodu, na čo nadväzuje samočistiaca schopnosť ekosystémov. Použitie tohto systému na golfovom ihrisku je vo svete unikátne, preto sa pracuje na jeho certifikovaní v rámci programu Euréka pre krajiny EÚ. Žiadna priesaková voda sa nemôže dostať do priameho kontaktu s podzemnou vodou. Okrem toho sa monitoruje kvalita týchto vôd. Používanie chemických prípravkov považujú tunajší odborníci na golfový trávnik za krajné riešenie. Už pri príprave na otvorenie ihriska sa osvedčila predovšetkým detailná, najmä manuálna starostlivosť o trávnik.

Pred výstavbou golfového ihriska projekt posúdili z hľadiska vplyvu na životné prostredie a investor musel splniť 34 ďalších podmienok. Podľa generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová , a. s., a prezidenta Golfového klubu Tále Vladimíra Sotáka to predražilo pôvodný rozpočet plánovaný na 70 miliónov korún. Konečnú sumu na výstavbu ihriska nezverejnil ani pri jeho otvorení. Podotkol iba, že o dva roky by sa takéto ihrisko už nedalo postaviť, potrebné by boli oveľa vyššie sumy.

V zime lyže

Golfové ihrisko je súčasťou spoločnosti Tále, a. s., ktorá okrem ihriska ponúka v zime služby lyžiarskeho areálu a vlastní aj ubytovacie zariadenia na Táľoch. Technické zázemie slúžiace na jar, v jeseni a najmä v lete golfu zabezpečuje v zime lyžovanie a snowboarding. Lyžiarske sezóny s vylepšenými kapacitami vlekov, ale aj stravovania a ubytovania, už fungovali v predchádzajúcich rokoch. Teraz sa k nim pridáva možnosť aktívnej letnej rekreácie.

Priamo v areáli infocentrum ponúka golfové balíky služieb, ale aj program v okolí pre negolfistov: Čiernohronskú železničku, pešie túry na Chopok, do dvoch blízkych jaskýň, na archeologické náleziská. Pre tých s palicami tu zase funguje neodmysliteľný golfový obchod s požičiavaním všetkého – od elektronických vozíkov až po jedinú palicu na skúšanie odpalu. Je tu aj golf klub, skúšobná lúka, možnosť rezervovať si hodiny s trénerom, alebo priamo „tee time“(hrací čas), teda asi štyri- až päťhodinový priestor pre hráča na hru na ihrisku. Ten je obmedzený kapacitou ihriska, na Táľoch je to 180 hráčov golfu na deň.

„Tento rok je pre nás rozbehovým,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Tále Ľuboš Ďurinďák. „Napriek tomu, že sa ihrisko rozbehlo a víkendy máme rezerovované do konca sezóny.“ Tá trvá pri golfe do konca októbra. Cez týždeň sa nehrá kompletne 18 jamiek, ako hovoria golfisti, iba cez víkend. Správne ihrisko musí totiž vyzrieť. Už pri otvorení povedal V. Soták, že sú si vedomí, že odovzdali ihrisko, ktoré dokončili len v tomto roku. To je na posledných jamkách trochu vidieť. Ale aj odborníci tvrdia, že sa to nedá urýchliť a ihrisko musí „vyzrieť“ dva až tri roky.

Žiadajú kvalitu

Každodenne sa o plochu ihriska stará 35 pracovníkov a niekoľko brigádnikov, celkový počet zamestnancov a. s. Tále je 135 ľudí. Ten by sa mal, aj keď len postupne, zvyšovať. Vedenie spoločnosti Tále priznáva, že rezervy sú najmä v kvalite personálu, ktorý musí zvládnuť náročnú klientelu golfistov. A služby od rezervovania leteniek až po aspoň elementárnu znalosť golfových termínov.

Prezident Českej golfovej únie Milan Veselý už pri otvorení nešetril chválou. A nebol sám. Spomenul výnimočnosť ihriska, umiestneného v nádhernej scenérii nízkotatranských končiarov v pozadí, ale napríklad aj to, že tu nevidieť jediný eletrický stĺp. A to je vraj unikát. Ďalší je podľa neho v tom, že nič nie je urobené napoly. Na tomto športovisku by sa mohla konať akákoľvek amatérska či profesionálna golfová súťaž na svete. Dotiahnuté sú aj také detaily, ako je napríklad stojan s pitnou vodou pri niektorých odpaliskách.

K športovým danostiam ihriska sa vyjadril svetový hráč golfu Tony Jacklin, ktorý tu pri otvorení „vyvŕtal“ poslednú, osemnástu jamku. Gray Bear patrí medzi náročnejšie golfové ihriská. Ale „natrénovať“ si ho môžu potenciálni hráči prostredníctvom vizualizácie cez internet tak, ako je to bežné pri iných golfových ihriskách vo svete. Okrem toho je Gray Bear online snímané kamerami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS