Novela devízového zákona, ktorú NR SR schválila koncom júna, je vážnym ohrozením pre slovenské poľnohospodárske subjekty a môže prispieť k špekulatívnym nákupom pôdy po vstupe SR do Európskej únie,- myslí si predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Slovensko si podľa neho dobrovoľne skrátilo prechodné sedemročné obdobie obmedzujúce nákup pôdy cudzincami. Legislatívna norma umožní občanom členských krajín únie nakupovať pôdu už po troch rokoch odo dňa vstupu SR do Európskej únie. Podmienkou je pritom občianstvo členského štátu únie, prechodný pobyt na území SR a tri roky hospodárenia na pôde. Problematikou sa zaoberali aj agrárne komory krajín Visegrádskej štvorky, ktoré žiadajú vlády svojich krajín a Európsku komisiu, aby rešpektovali rozvojové potreby ich agrárnych sektorov a koordinovali svoje negociačné kroky v kapitole poľnohospodárstvo.
Podľa I. Oravca je predaj pôdy zahraničným farmárom veľmi rizikový a za oveľa vhodnejšie riešenie považuje ich hospodárenie na pôde formou dlhodobých prenájmov. Vláda SR už schválila legislatívny zámer zákona o dlhodobom nájme pôdy, ktorý stanovuje základné práva a povinnosti pre majiteľov i nájomcov poľnohospodárskej pôdy. V kandidátskych krajinách pripadá na obyvateľa až dvojnásobok pôdy ako v štátoch EÚ. Po rozšírení o nové krajiny sa zväčší poľnohospodárska plocha EÚ zo súčasných 137,3 mil. ha na 197,5 mil. ha.
Pravda je iná
Pokiaľ by znenie novely devízového zákona umožňovalo získavať cudzincom pôdu na Slovensku nad rámec negociačných rokovaní, bolo by to nebezpečným precedensom, čo sa však v tomto prípade nestalo.
Podľa predkladateľa novely – ministerstva financií – sa novelou uvoľňujú operácie s finančnými derivátmi a upúšťa sa od možnosti určovať limit pri vývoze a dovoze bankoviek a mincí v hotovosti v slovenskej alebo v cudzej mene, uvoľní otváranie účtov v zahraničí a možnosti investovania do nehnuteľností bez ohľadu na konkrétne teritórium. Navrhnutý termín – 1. január 2004 – je v súlade so záväzkom SR voči OECD, vyplývajúcim z dohody medzi SR a OECD o pozvaní za člena OECD z 28. septembra 2000, ako aj zo záväzkov SR prijatých v roku 2001 v rámci negociačného procesu v kapitole č. 4 – Slobodný pohyb kapitálu.
Zostávajúce obmedzenie po 1. januári 2004 sa týka len nadobúdania tuzemských nehnuteľností cudzozemcami, ktoré sa navrhuje uvoľniť ku dňu vstupu SR do Európskej únie v súlade so záväzkom SR vyplývajúcim z Európskej dohody o pridružení, uzatvorenej medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane, a Slovenskou republikou na strane druhej s výnimkou poľnohospodárskej a lesnej pôdy, pri ktorých Slovensko uplatnilo sedemročné prechodné obdobie po vstupe SR do EÚ. V tejto súvislosti bol do novely devízového zákona v článku II. zakomponovaný § 3, ktorý znie: „Pôdu nemožno previesť do vlastníctva cudzozemcov, ak osobitný zákon neustanovuje inak.“
Výnimky na nadobúdanie
V odkazoch k tomuto paragrafu sa predpis odvoláva na § 19 devízového zákona, v ktorom sa výslovne uvádza, že nadobúdanie nehnuteľností v tuzemsku cudzozemcom je možné iba dedením, pre diplomatické zastúpenie cudzieho štátu za podmienky vzájomnosti, ďalej len ak ide o nehnuteľnosť nadobúdanú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, z ktorých iba jeden je cudzozemec, ak má predkupné právo z titulu podielového spoluvlastníctva nehnuteľnosti, a aj ten v určitých prípadoch, tiež ak ide o stavbu, ktorú cudzozemec vystaval na pozemku vo svojom vlastníctve a napokon, ak vlastní v tuzemsku firmu, môže nadobúdať vo vymedzených prípadoch aj vlastníctvo k nehnuteľnostiam, ktoré sú nevyhnutné na získanie prevádzkových priestorov pre túto firmu.
Tým Slovensko plní záväzok z dohody o pridružení z roku 1995, konkrétne z článku 45 bod 7, podľa ktorého mala SR zabezpečiť najneskôr k 1. februáru 2001 právo nadobúdať, používať, prenajímať alebo predávať tuzemskú nehnuteľnosť pobočkám a zastúpeniam podnikov, nevyhnutnú na vykonávanie hospodárskych činností. Tento záväzok bude zabezpečený touto novelou zákona ku dňu vstupu SR do EÚ.