ČLÁNOK


,

Z papiera na monitor
31. októbra 2002

Skener je užitočný nástroj najmä pri digitalizácii obrázkov. Ak si naskenujeme papierovú fotografiu, získame viaceré výhody. Digitálny obrázok môžeme v počítači rôzne upravovať, pridať do rozpísaného textu, umiestniť na našu webovú stránku alebo odoslať známym pomocou e-mailu. Okrem toho takéto fotografie nikdy nevyblednú a môžeme si ich prehľadne udržiavať pomocou archivačných programov. Pokúsime sa načrtnúť, čo by sme mali vedieť, keď si chceme kúpiť skener.

Zameriame sa len na ploché stolové skenery, teda na druh, ktorý je najrozšírenejší. Nebudeme sa zaoberať veľkými skenermi pre profesionálov ani špecifickým segmentom skenerov pre kinofilmy. Ploché skenery sa delia na dva typy, a to podľa spôsobu snímania predlohy.

Staršou a menej vyspelou je technológia CIS (Contact Image Scanner). Tá sníma všetky farebné odtiene súčasne, takže kvalita snímania je nižšia. Novšia technológia sa nazýva CCD (Charged Coupled Device). Rozkladá predlohu na jednotlivé farebné zložky, čo zvyšuje kvalitu snímania.

Sila pripojenia

Každý skener má inú rýchlosť skenovania, na rýchlosť celého procesu má však podstatný vplyv spôsob pripojenia skeneru na počítač, takzvané rozhranie. V súčasnosti existujú skenery so štyrmi typmi rozhraní: paralelným, SCSI, USB a bezdrôtovým rozhraním FireWire. O paralelnom rozhraní sa oplatí uvažovať iba v prípade, že používate starší typ počítača. Najbežnejším je dnes rozhranie USB, ktoré ponúka dostatočnú prenosovú rýchlosť pre bežné domáce použitie.

Ak sa však chceme venovať skenovaniu trochu serióznejšie, odporúča sa rozhranie SCSI, FireWire alebo najnovšie USB 2. Väčšina súčasne používaných počítačov však ešte nemá porty na tieto rozhrania, takže je pravdepodobné, že si budeme musieť dokúpiť príslušný prídavný port. Na druhej strane získame prenosovú rýchlosť, ktorá je nevyhnutná pre snímanie obrázkov s vysokým rozlíšením.

Čo ovplyvňuje kvalitu

Základným ukazovateľom kvality skenovania je bodové rozlíšenie, ktoré sa udáva v bodoch na palec (dpi). Dnešné ploché skenery majú minimálne rozlíšenie 600 x 1 200 dpi. Toto a o niečo vyššie rozlíšenia sú vhodné najmä na snímanie malých detailov z fotografií alebo na skenovanie diapozitívov. Na profesionálnejšie skenovanie sa odporúča minimálne rozlíšenie 1 200 x 2 400 dpi. Mnohé skenery majú takzvané interpolované rozlíšenie. To znamená, že predlohu fyzicky nasnímajú na maximálne možné rozlíšenie a ďalšie hodnoty sú potom umelo dopočítané.

Okrem rozlíšenia je dôležitá farebná hĺbka. Udáva sa v bitoch. Dnešné skenery majú farebnú hĺbku väčšinou 30, 36, 42 alebo 48 bitov. Čím väčšia hĺbka, tým viac farebných odtieňov dokáže skener rozlíšiť. Pri 48 bitoch ide o miliardy odtieňov. Čo je až zbytočne veľa, pokiaľ snímame fotografie pre webové stránky, prípadne len tak pre potešenie.

Celkovú kvalitu práce so skenerom ovplyvňuje aj kvalitný softvérový ovládač (driver). Okrem toho má väčšina skenerov množstvo tlačidiel na priame spustenie niektorých funkcií. Môže ísť napríklad o skenovanie rovno do niektorej softvérovej aplikácie, o odoslanie naskenovaného obrázku e-mailom alebo o vytvorenie kópie.

Je dobré zaujímať sa aj o ďalšie príslušenstvo, ktoré dostaneme spolu so skenerom. Niekedy to môžu byť zaujímavé programy na spracovanie obrazu, ktoré stoja samostatne nemálo peňazí. Dobrou vecou je aj softvér na rozoznávanie textu, ktorý prevedie naskenovaný text do nášho textového editora. Niekedy je súčasťou vybavenia aj dianástavec, ktorý umožňuje skenovanie filmov a diapozitívov. Ak ich však chceme skenovať na profesionálnej úrovni, obstarajme si radšej špeciálny filmový skener.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS