ČLÁNOK




Z obmedzení EÚ je pre USSK väčším problémom limit výroby, časť únie súhlasí s návrhom SR o nadprodukcii
27. novembra 2003

Z obmedzení vyplývajúcich z prístupovej zmluvy Slovenska na vstup do Európskej únie (EÚ), môže mať limitovanie ročného rastu produkcie plochých valcovaných plechov na 3 % úrovne z roku 2001 pre spoločnosť U.S. Steel Košice (USSK) väčší dopad na hospodárenie, ako obmedzenie rastu predaja výrobkov košických oceliarní do krajín únie na 2 %. Ako ďalej uviedol v stredu prezident USSK Christopher J. Navetta, spoločnosť v súčasnosti vyváža do približne 90 krajín sveta, takže ani reštrikcie na predaj výrobkov do krajín pristupujúcich do EÚ spolu so Slovenskom, nebudú mať až taký vážny dopad na jej hospodárenie. Mimoriadne bolestivé budú podľa USSK prvé dva až tri roky po vstupe, následne sa ročná produkcia aj napriek obmedzeniam začne približovať kapacite košického podniku.

Obmedzenie produkcie a predaja chce spoločnosť kompenzovať znižovaním výroby lacných produktov a rastom výroby produktov z vyššou pridanou hodnotou. Podľa Navettu tento proces už prebieha a spoločnosť už dlhšiu dobu pripravuje ako výrobnú, tak aj marketingovú politiku pre obdobie po 1. máji 2004. Ako dodal, otázka riešenia limitov produkcie a predaja košických oceliarní je výraznou mierou politickým rozhodnutím. „Slovenská vláda pri prístupových rokovaniach odviedla dobrú prácu,“ uviedol. V tejto otázke však bol na predstaviteľov Európskej komisie tlak zo strany západoeurópskeho oceliarskeho priemyslu. Podľa Navettu nie je ani vylúčené, že vyriešenie limitov výroby a predaja pre USSK má byť exemplárnym príkladom pre riešenie tejto otázky pri rokovaniach s niektorými ďalšími pristupujúcimi krajinami. „Celý problém je väčší ako nejaká malá oceliareň na východnom Slovensku,“ dodal.

Interpretácia prístupových dohôd o produkcii oceli je však mimoriadne hmlistá. Podľa prezidenta USSK vláda podľa výkladu týchto dohôd spoločnosť ubezpečovala, že limity platia až po vstupe Slovenska do únie. Následne sa v máji objavila správa, že v tejto oblasti bude problém. Vzhľadom na zložitú situáciu vlády SR však podľa Navettu oceliarne v tejto otázke chcú spolupracovať. Daňové prázdniny, ktoré mali podľa pôvodnej zmluvy o kúpe košického podniku neobmedzené, sa už napríklad obmedzili na 500 mil. USD do roku 2009. Bližšie sa však k momentálne navrhovaným riešeniam nechcel vyjadriť, keďže rokovania medzi vládou a Bruselom ešte prebiehajú.

Podľa prezidenta USSK majú výrazný podiel na úspešnom fungovaní oceliarní predovšetkým jej zamestnanci. „Systém odmeňovania je priamo prepojený na úspechy spoločnosti, preto nechceme aby obmedzenia mali dopad na príjmy zamestnancov,“ dodal. Spoločnosť v súčasnosti zamestnáva približne 16 tisíc ľudí, v nadväzných odvetviach v košickom regióne ďalších 4 až 5 ľudí na jedno pracovné miesto v oceliarni. Udržanie zamestnanosti v oceliarňach bolo takisto jednou z podmienok vlády pri predaji podniku, keď znižovanie zamestnanosti zmluva obmedzila len na prirodzený úbytok, napríklad odchod do dôchodku. „V súčasnosti však dve z troch takto uvoľnených pracovných miest nanovo obsadzujeme,“ dodal Navetta.

Vicepremiér pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny Pál Csáky v stredu dostal informáciu, že pre niektoré direktoriáty Európskej komisie je slovenský verbálny návrh, týkajúci sa obmedzenia produkcie ocele na Slovensku, ktorý predložil Csáky minulý piatok, prijateľný. „Niektoré direktoriáty však uprednostňujú tvrdší postup,“ uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády vicepremiér. Vo štvrtok sa v Bruseli uskutoční rokovanie jednotlivých direktoriátov, a v piatok by SR mala dostať určitú odpoveď. „Na budúci týždeň ide premiér Mikuláš Dzurinda do Bruselu a bol by som rád, keby do tohto času padlo finálne rozhodnutie,“ skonštatoval Csáky.

SR v rokovaniach s EÚ súhlasilo s obmedzením rastu výroby ocele na tri percentá nad úroveň roku 2001, keď U.S. Steel Košice (USSK) vyprodukovali 4,05 mil. ton surovej ocele. V minulom roku zvýšili produkciu o osem percent na 4,392 mil. ton, tento rok by to mohlo byť až päť miliónov ton. Spoločnosť bola tiež najväčším príjemcom štátnej pomoci. Vlani jej daňové úľavy predstavovali 2,088 mld. Sk. Brusel má podľa návrhu SR akceptovať tohtoročnú nadprodukciu za to, že vláda zníži USSK daňové výhody. V ďalších rokoch bude musieť USSK dodržiavať dohodu s úniou o limitoch produkcie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 1. 2025

USD 1,030 0,000
CZK 25,090 0,026
GBP 0,837 0,001
HUF 413,680 0,300
CAD 1,485 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS