ČLÁNOK




Yukos má záujem spolupracovať so Slovnaftom
29. apríla 2002

Po uzavretí vstupu ruskej ťažobnej firmy Yukos do slovenského prepravcu ropy Transpetrolu má Yukos záujem dodávať ropu aj pre Slovensko, nielen prepravovať ho cez naše územie. „Je to ďalší prirodzený krok po akvizícii Transpetrolu,“ povedal na tlačovej konferencii viceprezident Yukosu pre prieskum a nové projekty Ray Leonard. Yukos bude mať podľa neho záujem aj na spolupráci so slovenskou rafinériou Slovnaft, ktorá zatiaľ ropu od druhého najväčšieho ruského producenta ropy nenakupuje.

Hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan potvrdil ochotu rafinérie rokovať s Yukosom. „Ku priamym kontaktom zatiaľ neprišlo, čo pravdepodobne vyplýva z toho, že akvizícia Transpetrolu ešte nie je ukončená,“ povedal pre agentúru SITA Ľ. Žitňan.

Viceprezident Yukosu si podľa vlastných slov „vie predstaviť dokonca podobnú spoluprácu so Slovnaftom, ako má Yukos v Maďarsku s ropnou a plynárenskou firmou MOL“. S tou podpísal Yukos vo februári dohodu o spoločnom rozvoji a využívaní ropného poľa v sibírskom regióne Zapadno Malobalyk. Na spoločnom podniku budú mať obe firmy rovnaký 50-percentný podiel. Spomínané ropné pole má v súčasnosti kapacitu 10 tis. barelov denne, pričom do roku 2005 by sa mala kapacita zvýšiť na 55 tis. barel/deň. Dodávky ropy z tohto pola by mali pokryť až 25 % spotreby Maďarska. „To bude ropa spoločnosti MOL, ktorá ju bude stáť 4 USD za barel bez ohľadu na svetové ceny ropy,“ dodal R. Leonard.

Yukos je podľa svojho viceprezidenta presvedčený, že dohoda medzi ropovodnými spoločnosťami Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Maďarska, Slovenska a Chorvátska, ktorá by mala umožniť prepravu ruskej ropy cez ropovody Družba a Adria až do terminálu Omišajľ na pobreží Jadranského mora, bude nakoniec podpísaná. Zmluva mala byť podpísaná už minulý týždeň, nakoniec ju však nepodpísala Ukrajina, Maďarsko a Chorvátsko, ktorý k nej majú výhrady. Kľúčovou podmienkou zmluvy je stanovenie jednotnej prepravnej tarify vo výške 0,64 USD za tonu prepravovanej ropy na sto kilometrov. Zároveň by sa mal zvýšiť objem prepravovanej ropy do Omišajľu. Uskutočnenie tohto projektu patrila medzi kľúčové pozitíva Yukosu pri výbere investora pre Transpetrol. „Nepodpísanie dohody by mohol mať určitý vplyv na zámery Yukosu. Takúto alternatívu však zatiaľ nepripúšťame,“ dodal Leonard.

Firma Yukos sa v roku 2001 podieľala na celkovej ťažbe ropy v Rusku približne 17 percentami. V tomto roku by mal Yukos denne vyťažiť 1,3 mil. barelov ropy, pričom v budúcom roku by to malo byť už 1,5 mil. barelov. Ťažobné náklady Yukosu dosahujú podľa Leonarda 4 USD na barel, čo je na úrovni najlacnejšieho Blízkeho východu. „Spolupráca s Maďarskom a Slovenskom je pre našu západnú odbytovú stratégiu kľúčová,“ dodal.

Vstup ruskej ťažobnej spoločnosti Yukos do slovenského prepravcu ropy firmy Transpetrol by sa mal uzavrieť. Potvrdil to viceprezident Yukosu pre prieskum a nové projekty Ray Leonard. Podľa informácií agentúry SITA by v ten istý deň malo byť prevedených 49 % akcií Transpetrolu na nového majiteľa a vyrovnať aj kúpna cena 74 mil. USD. Transakciu už schválil aj Protimonopolný úrad SR, čo bolo poslednou podmienkou uzavretia obchodu. 29. 4. bude aj valné zhromaždenie Transpetrolu, na ktorom by mali akcionári schváliť zmeny v orgánoch spoločnosti a jej stanovách.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS