Predstavitelia ruskej ťažobnej spoločnosti Yukos a zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR a Fondu národného majetku SR podpísali zmluvu o predaji 49 % akcií Transpetrolu a akcionársku dohodu.
Zmluva zakladá pre obidve strany päťročné obdobie, počas ktorého nemôžu byť akcie Transpetrolu bez súhlasu druhej strany predané tretej strane. Yukos zaplatí za 49-percentný podiel v Transpetrole 74 mil. USD, pričom prostriedky by mali byť prevedené do dvoch mesiacov.
Predstavitelia štátu i Yukosu sa vyjadrili aj k problémom týkajúcim sa blokovania časti akcií Transpetrolu a prevodu akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu. Hrozba prípadného ďalšieho blokovania 34 % akcií Transpetrolu patrila podľa ministra hospodárstva SR Ľubomíra Haracha k najväčším problémom pri zostavovaní zmluvy. V prípade vydania ďalšieho predbežného opatrenia v tejto veci budú akcionári postupovať spoločne. Akékoľvek problémy súvisiace s prevodom akcií VSŽ z vlastníctva Transpetrolu bude riešiť štát.
Zmluva zabezpečuje Yukosu majoritu v predstavenstve Transpetrolu, zatiaľ čo dozorná rada bude naďalej pod kontrolou štátu. Zloženie nového vedenia Transpetrolu ruská strana nespresnila, Yukos však podľa svojho prezidenta Michaila Chodorovskeho pracuje s medzinárodným manažmentom.
Podľa M. Chodorovskeho chce Yukos zvýšiť efektívnosť ropovodu Družba zvyšovaním tranzitu ropy na trhy najmä západnej Európy a stať sa tak strategickým partnerom slovenskej vlády. Viceprezident Yukosu pre spracovanie ropy a odbyt Michail Brudno sa vyjadril aj k najväčšiemu klientovi Transpetrolu – spoločnosti Slovnaft. Yukos podľa jeho slov so Slovnaftom zatiaľ nerokoval, dúfa však, že sa obom spoločnostiam podarí dospieť k dohode.
Predaj 49 % akcií Transpetrolu ruskej spoločnosti Yukos schválila vláda v polovici decembra minulého roka. Jediným konkurentom Yukosu vo finále tendra bol slovenský Slovnaft.
Predaj štátneho podielu v slovenskom prepravcovi ropy komplikovalo predbežné opatrenie, ktoré v októbri vydal Okresný súd v Humennom a ktoré blokovalo 34 % akcií Transpetrolu. V polovici januára však doručili na Ministerstvo hospodárstva SR rozhodnutie, ktorým Krajský súd v Prešove toto predbežné opatrenie zrušil. Žalobu spoločnosti C.S.I. – CD vo veci vydania 34 % akcií Transpetrolu, ktoré vranovská firma získala v spornej exekúcii v roku 1998, bude pre posudzovať súd v Košiciach. Okresný súd v Humennom, ktorý v októbri akcie zablokoval, totiž nebol príslušný o veci rozhodovať.
Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria. V medzinárodnom privatizačnom tendri bolo pôvodne šesť uchádzačov. Základné imanie Transpetrolu predstavuje 1,9 mld. Sk. Spoločnosť plánovala za minulý rok celkové výnosy na úrovni 2,225 mld. Sk a hrubý zisk vyše 297 mil. Sk.