Volkswagen Slovakia potvrdzuje, že revízia vlaňajších slovenských exportov je vynútená chybnými dokladmi, predloženými organizáciou, ktorá mu zabezpečuje prepravu vozidiel.
„Pracovníci organizácie, ktorá zabezpečuje prepravu vozidiel, nesprávne aktualizovali cenník vozidiel, dôsledkom čoho došlo v rámci colnej deklarácie k cenovému rozdielu. Predovšetkým u výrobku Touareg,“ informoval predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Jozef Uhrík s tým, že tieto skutočnosti boli v spolupráci s Colným riaditeľstvom SR zistené po predložení údajov o ich decembrových vývozoch. Prepravu vozidiel pre slovenskú dcéru nemeckého Volkswagenu pritom zabezpečuje ďalšia firma koncernu VW Transport.
Podľa predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR Petra Macha ako aj hovorkyne Colného riaditeľstva SR Silvie Balázsikovej tak možno už teraz povedať, že ich inštitúcie chybu neurobili. Podľa slov Macha zo strany štátnych organizácií práve naopak prišlo k tomu, že omyly v colných deklaráciách exportéra boli zachytené ešte pred publikovaním definitívnych výsledkov obchodnej bilancie.
K možnému sankcionovaniu Volkswagenu sa Balázsiková pre TASR vyjadrila, že definitívne výsledky preverovania vývozných dokladov budú známe až zhruba za dva týždne a až potom bude nastolená aj otázka možných postihov. Podľa platných colných predpisov sa sankcie odvíjajú od hodnoty zle deklarovaného tovaru, ako aj od spoločenskej nebezpečnosti konania deklaranta. Zohľadňuje sa aj to, či vývozca pochybil omylom, alebo úmyselne.
„V minulosti prijaté vzájomné opatrenia na verifikáciu čísiel, žiaľ, nezabránili úplne tomu, aby chybné údaje s vyššou hodnotou oproti údajom, ktoré boli zverejnené našou spoločnosťou, boli zaslané z colného riaditeľstva na štatistický úrad,“ uviedol Uhrík. Jeho spoločnosť spolu s colnou správou už pritom pripravuje ďalšie systémové opatrenia, ktorými by sa predišlo odchýlkam v štatistike.
Vlaňajší objem vývozov tohto kľúčového slovenského exportéra predstavoval 183 miliárd Sk, čo v porovnaní s jeho dovozmi vytvorilo aktívne saldo vo výške 73 miliardy Sk. Tieto čísla sú podľa Uhríka už potvrdené renomovanou audítorskou spoločnosťou. V roku 2002 aktívne saldo spoločnosti činilo ešte len 33 miliárd Sk.
Podľa doterajších informácií môže pri revízii dôjsť k redukcii vlaňajších vývozov maximálne o 14 miliárd Sk. Celoročný deficit sa má potom podľa šéfa ŠÚSR zvýšiť na 20 až 30 miliárd Sk. Ešte za prvých 11 mesiacov minulého roka bol vykazovaný len do úrovne 11 miliárd Sk. Mach zároveň uistil, že odhad vlaňajšieho rastu HDP ponecháva úrad aj po očakávanej revízii vývozov v intervale od 4 do 4,1 %.