ČLÁNOK




Vývoj inflácie v máji v súlade s očakávaniami NBS, analytici to považujú za najlepší ukazovateľ SR
7. júna 2002

Vývoj májovej inflácie bol v súlade s krátkodobými predikciami Národnej banky Slovenska (NBS). Spotrebiteľské ceny sa v máji, podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch, vyvíjali pri absencii výraznejších inflačných impulzov. Určujúcimi faktormi vo vývoji inflácie boli ceny sezónne volatilných potravín a ceny pohonných hmôt. Informoval o tom hovorca NBS Ján Onda.

V rámci jadrovej inflácie pokračoval v máji predovšetkým rast cien ovocia a zeleniny. „Naopak, tlmiaci efekt malo zníženie cien mäsa a pohonných hmôt,“ uvádza NBS. Pokles medziročnej dynamiky rastu spotrebiteľských cien bol ovplyvnený rozdielnym vývojom vybraných položiek spotrebného koša v porovnaní s rokom 2001. „Kým ceny pohonných hmôt v máji klesli, v rovnakom období predchádzajúceho roku zaznamenali rastúcu tendenciu,“ konštatuje NBS. Rýchlejšiu dynamiku rastu cien dosahovali v roku 2001 aj ceny potravín, najmä ovocia a zeleniny.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli v máji spotrebiteľské ceny o 0,2 % pri rovnakom zvýšení cien položiek jadrovej inflácie. Regulované ceny sa zvýšili o 0,3 %. Na medziročnej báze poklesla celková inflácia na 3,2 % a jadrová inflácia na 2,1 %. „Neakcelerujúci rast spotrebiteľských cien v súčasnosti potvrdzuje vývoj čistej inflácie očistenej od vplyvu cien pohonných hmôt, ktorá si zachovala medziročnú dynamiku z predchádzajúceho mesiaca na úrovni 2,7 %,“ dodala NBS.

Májový pokles všetkých indikátorov inflácie na nové historické minimá väčšina analytikov predpokladala, prípadne bol ešte mierne výraznejší, ako boli ich očakávania. Podľa analytika Ľudovej banky Mareka Gábriša sa vývoj cenovej hladiny, ktorá medziročne stúpla len o 3,2 %, stáva najpriaznivejším makroekonomickým ukazovateľom ekonomiky Slovenska. V porovnaní s májom 2001 jadrová inflácia klesla z 2,6 % na 2,1 % a čistá z 2,2 % na 1,7 %.

Pod priaznivý vývoj inflácie sa podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého v máji podpísal najmä pokles cien pohonných hmôt o 0,7 %, ako aj zlacnenie telefónnych a faxových prístrojov v kategórii pošty a telekomunikácie. Za pozitívum považuje Gábriš aj pokles medziročnej dynamiky rastu tradične najviac volatilných cien potravín, ktoré sa v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška zvýšili o 3,1 %. Podiel potravín na celkovej inflácii bol najnižší od januára 2000 na úrovni 0,65 %. „Predpokladám, že napriek májovému rastu cien zeleniny sa v nasledujúcich mesiacoch premietne do cien potravín sezónny pokles ich cien,“ povedal Gábriš.

Rekordný nárast 37,5 % v porovnaní s aprílom zaznamenali ceny advokátskych služieb. „Vďaka nepatrnému podielu v spotrebiteľskom koši bol však vplyv tohto nárastu na celkovú infláciu zanedbateľný a neprispel k zvyšovaniu vykazovaných hodnôt,“ konštatoval Pätoprstý. V medziročnom porovnaní najvyšší nárast zaznamenali ceny v kategórii pošty a telekomunikácie, ktoré sa oproti máju minulého roku zvýšili o 16 %. Výrazne vzrástli aj ceny alkoholických nápojov a tabaku, ktoré medziročne stúpli o 9,4 %.

Ako povedal ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor, nasledujúce dva mesiace môžu priniesť ešte mierny pokles cenovej hladiny, neskôr sa však klesajúci trend bude pomaly otáčať. „Najdôležitejšou otázkou v súčasnosti je, ako sa na cenách prejaví znehodnotenie koruny a najmä rastúci spotrebný dopyt,“ povedal Ódor. Silnejúca konkurencia v maloobchode môže podľa neho pritom tieto tlaky výrazne stlmiť. Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku sa však v súvislosti s rekordnými úrovňami cenovej hladiny objavilo potenciálne riziko podstrelenia inflačného cieľa. „Pravdepodobne aj preto Národná banka Slovenska slovne umožnila znehodnotenie koruny,“ poznamenal. Ako dodal, nižšia úroveň koruny voči euru by do konca roku mohla pridať desatinky na medziročnom raste jadrovej inflácie, ktorá by sa tak zmestila do plánovaného decembrového intervalu od 3,2 % do 4,7 %. V tejto súvislosti podľa Ondrisku nie je dôvod na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb, preto očakáva ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni.

Analytik Tatra banky Róbert Prega predpokladá, že pokles inflácie v tomto roku ešte nepovedal svoje posledné slovo. „Celková inflácia bude pravdepodobne v priebehu dvoch nasledujúcich mesiacov úspešne atakovať hranicu 3 %,“ povedal. V druhej polovici roku očakáva hlavne vďaka nižšej porovnávacej základni postupný nárast inflácie nad úroveň 4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS