Vývoj spotrebiteľských cien bol v septembri v porovnaní s očakávaniami Národnej banky Slovenska (NBS) mierne priaznivejší. Klesajúci trend jadrovej inflácie v posledných troch mesiacoch potvrdzuje predpoklady NBS o postupnom znižovaní v druhom polroku 2001. K poklesu dynamiky rastu cien dochádza v prostredí znižujúcich sa nákladových impulzov, nízkej dovezenej inflácie, relatívne stabilného výmenného kurzu koruny oproti referenčnej mene euro a naďalej nevýrazných dopytových tlakov. Uviedol pre agentúru SITA hovorca NBS Ján Onda.
Vzájomné pôsobenie týchto faktorov sa prejavuje v pokračujúcej nízkej dynamike rastu cien v obchodovateľnom sektore a stabilizovanom vývoji cien trhových služieb. Na znižovaní medziročnej jadrovej inflácie sa najvýznamnejšou mierou podieľali ceny potravín, ktorých cenový nárast sa od júla postupne znižuje. Tento vývoj spôsobil pokles dynamiky rastu cien sezónne volatilných potravinárskych tovarov.
Vývoj čistej inflácie bez pohonných hmôt aj naďalej charakterizovala stabilná dynamika oscilujúca v blízkosti hodnoty 4 %. Stabilita tohto cenového subagregátu, ktorý je očistený od vplyvu administratívnych opatrení a volatility cien potravín a ropy naznačuje, že po zániku pôsobenia nákladových faktorov v sektore potravín a stabilizácii cien pohonných hmôt, by sa jadrová inflácia mohla stabilizovať v blízkosti tejto hodnoty.
Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny o 0,2 % pri rovnakom zvýšení regulovaných cien a náraste cien položiek tvoriacich jadrovú infláciu. Na medziročnej báze pokračoval vývoj spotrebiteľských cien v klesajúcom trende zo 7,8 % v auguste na 7,4 % v septembri.
Jadrová inflácia medzimesačne vzrástla o 0,3 %. Na medziročnej báze však zaznamenala podobný vývoj ako celková inflácia, keď v septembri poklesla o 0,5 percentuálneho bodu a dosiahla 4,4 %.