Vysoké deficity verejných financií môžu ohroziť ratingy ďalších krajín v eurozóne, vyhlásil v utorok člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark. Deficity niektorých krajín v eurozóne v roku 2009 pravdepodobne dosiahli dvojciferné hodnoty a negatívnu reakciu finančných trhov, ako aj tlak na ratingy nemožno vylúčiť, povedal Stark. Tri popredné medzinárodné ratingové agentúry v decembri znížili rating Grécka pre obavy z prudko rastúceho verejného dlhu člena eurozóny. Celkový verejný deficit eurozóny je však výrazne nižší ako v prípade Spojených štátov, zdôraznil predstaviteľ ECB.
Rastúce deficity podľa člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky prispeli k stabilizácii ekonomík počas finančnej krízy, pokiaľ ich však krajiny neznížia, ohrozí sa tým dôvera v udržateľnosť verejných financií, čo môže spôsobiť na trhoch zvýšenie dlhodobých úrokových sadzieb a ďalšie oslabenie ekonomiky.
Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby na historické minimum 1 % a trhom poskytla prakticky neobmedzené množstvo likvidity, čo podľa Starka zatiaľ nepredstavuje hrozbu pre cenovú stabilitu. Protikrízové opatrenia však už nie sú potrebné v takom rozsahu ako predtým. Načasovanie a tempo ukončenia mimoriadnych opatrení podľa neho závisí od vývoja inflácia a podmienok na finančných trhoch. „Vo všeobecnosti, hlavným princípom by mal byť návrat k normálnemu stavu ihneď, ako to podmienky dovolia,“ povedal predstaviteľ ECB.