Finančné noviny hovoria s vedúcim Koordinačnej jednotky pre privatizáciu komerčných bánk na Ministerstve financií SR, prognostikom Jurajom Renčkom.
Ako ste spokojný s výsledkami vašej doterajšej práce?
Som rád, že pri podpise zmluvy odzneli pozitívne hodnotenia. Od začiatku bolo dôležité, aby sme do bánk dostali silných investorov. Kľúčovým momentom, kvôli ktorému je to potrebné je stabilita bankového sektora. Silných investorov potrebujeme pre reštrukturalizáciu podnikového sektora. To je dôvod prečo sme potrebovali urobiť v bankovom sektore rýchlu privatizáciu. Aby sme mohli banky predať kvalitným investorom, museli sme reštrukturalizáciu bánk urobiť pred ich privatizáciou.
Ako vidíte možný vývoj bankového sektora po skončení privatizácie?
Myslím si, že bankový sektor je v takom stave, že je v ňom vysoká konkurencia. Očakávam niekoľko fúzií. Tým sa zväčší počet silnejších hráčov na trhu.
Aký vplyv bude mať bankový sektor na podniky?
V dôsledku reštrukturalizácie bankového sektora v minulom roku zostalo v podnikovom sektore asi 10 až 12 miliárd korún. Bolo to v dôsledku zníženie úrokových sadzieb. V opačnom prípade by ostali v bankách na pokrytie úrokových strát a nevýnosových aktív. V minulom roku sme zaznamenali rast ziskovosti podnikov. Bankári hovoria o tom, že situácia v životaschopných podnikoch sa stabilizuje a ich vyhliadky sú pozitívne. Noví majitelia určite nepôjdu cestou likvidácie svojich klientov. Po tom ako noví vlastníci spoznajú prostredie začnú rozširovať svoju klientelu a budú ju úverovať.
Čo potrebujú najviac samotné podniky?
Reštrukturalizácia bánk je len jedným z predpokladov fungovania podnikového sektora. To čo je nevyhnutné sú priame investície do podnikov, napríklad vo forme rizikového kapitálu.