Aprílové výsledky zahraničného obchodu, keď obchodná bilancia dosiahla deficit 2,319 mld. Sk, boli mierne pozitívnejšie ako očakávali bankoví analytici. Pozitívna bola v apríli najmä dvojnásobná dynamika vývozu aj dovozu oproti priemeru predchádzajúcich troch mesiacov. Štatistický úrad SR zároveň revidoval údaje o salde obchodnej bilancie za prvý štvrťrok. Štvormesačný deficit zahraničného obchodu tak dosiahol len 1,7 mld. Sk
Kumulatívny deficit obchodného salda podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého čiastočne potvrdzuje optimizmus centrálnej banky, ktorá znížila odhad celoročného deficitu zo 46,1 mld. Sk na 32 mld. Sk. Aprílové saldo zahraničného obchodu bolo podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála približne 2,5-násobne nižšie ako v apríli 2003 a kumulované saldo takmer sedemkrát nižšie ako minulý rok.
„Na pozitívnych výsledkoch sa podieľal najmä neustále rastúci export, ktorý uplynulý mesiac dosiahol tempo rastu 30,5 %, pri objeme 80,076 mld. Sk,“ uviedol Šmál. Štruktúra vývozu SR sa už dlhšie nemení. „Ťahúňom rastu bol opäť v prvom rade automobilový priemysel, ktorý sa na celkovom objeme exportu kumulovane podieľal približne 29 %,“ dodal Šmál. Tempo rastu exportu automobilového priemyslu aj pri vysokej porovnávacej základni uplynulý mesiac dosiahlo 45,2-percentný nárast. „Je to dôkazom nesporne pozitívneho vplyvu príchodu automobiliek nielen na platobnú bilanciu, ale aj na celú ekonomiku,“ uviedol Šmál. Na slovenskom exporte sa podieľali aj stroje, prístroje a elektrické zariadenia. V apríli však vzrástol aj objem vývozu kovov, čo podľa Pätoprstého súvisí s nárastom cien produktov v U. S. Steel o približne 10%.
Dovoz rastie v tomto roku pomalším tempom ako vývoz. „Spôsobila to najmä nižšia kúpna sila obyvateľstva, avšak už aj tu je isté oživenie, keď v apríli dovoz vzrástol o 22,4 % na 82,395 mil. Sk,“ skonštatoval Šmál. Ako dodal, je to zatiaľ najvyšší jednomesačný objem dovozu v tomto roku ako aj najvyšší percentuálny rast. Na štruktúre dovozu mali najväčší podiel stroje, prístroje a elektrické zariadenia, vozidlá a dopravné zariadenia a nerastné výrobky. „Sú to komodity, ktoré už dlhodobo tvoria rozhodujúcu časť nášho dovozu a nedochádza tu k výraznejším zmenám,“ skonštatoval Šmál. Prvýkrát v tomto roku sa podľa analytičky ČSOB Silvie Čechovičovej medziročne zvýšil dovoz v kategórii nerastných surovín najmä kvôli rastúcim cenám ropy. „Vzrástol i dovoz kovov a chemikálií zrejme tiež kvôli rastu cien týchto tovarov na svetových trhoch,“ dodala. Podľa analytičky je možné, že aj slovenský zahraničný obchod v apríli poznamenala zvýšená realizácia transakcií v súvislosti so vstupom Slovenska do EÚ.
„Kľúčovými pre ďalšie výsledky zahraničného obchodu SR v tomto roku budú najmä cena ropy, ocele a objem investičného dovozu strojov, ktoré by mali prispieť k postupnému zhoršovaniu výsledkov zahraničného obchodu,“ uviedol Pätoprstý.