Ústavný zákon o použití výnosov z privatizácie, ktorý predložil poslanec Ján Langoš a ktorý Národná rada (NR) SR prerokovala v piatok, má zabezpečiť, aby sa výnosy z privatizácie štátneho majetku použili len na reformu dôchodkového systému a splatenie dlhopisov Fondu národného majetku (FNM). O rozsahu použitia výnosov na dôchodkovú reformy by mala pritom rozhodnúť vláda. O osude tohto ústavného zákona rozhodnú poslanci v utorok.
Potrebu prijatia ústavného zákona o použití výnosov z privatizácie J. Langoš zdôvodňuje doterajšími skúsenosťami od roku 1993. Vlády podľa neho neboli dostatočnou zárukou, aby sa výnosy použili pre národohospodársky rozvoj a nie je záruka ani na to, že budúce vlády tieto prostriedky využijú inak ako doteraz, teda „na plátanie dier v štátnom rozpočte alebo ako jednorazovú pomoc pre zadlžené štátne podniky.“ Z tohto dôvodu považuje za nutné uložiť vládam povinnosť použiť peniaze z predaja majetku štátu práve ústavným zákonom.
Langoš zdôrazňuje, že príjmy z privatizácie sú poslednou vnútornou možnosťou štátu na financovanie najdôležitejšej reformy, teda reformy penzijného systému. Súčasný stav dôchodkového zabezpečenia negatívne ovplyvňuje prudko sa zvyšujúci deficit systému sociálnej starostlivosti, nepriaznivý demografický vývoj a vysoké odvodové zaťaženie podnikov a podnikateľov. Účinná a rýchla penzijná reforma pritom podľa J. Langoša nielen zníži odvodové zaťaženie, ale vytvorí aj významný zdroj domácich investičných prostriedkov.