Výnosy fondov DDS by mali byť nižšie ako v 2. pilieri
Jedným z dôvodov je podľa Národnej banky Slovenska to, že odplaty pre doplnkové dôchodkové spoločnosti sú vyššie ako odplaty, ktoré si môžu účtovať dôchodkové správcovské spoločnosti
Sporitelia vo fondoch doplnkových dôchodkových spoločností (DDS) by mohli v tomto roku dosiahnuť výnos od 0,18 % do 3,72 %. Uvádza sa to v aktuálnej správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2007, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska. Uvedené očakávané výnosy sú založené na predpoklade, že fondy v tzv. treťom, dobrovoľnom dôchodkovom pilieri dosiahnu v druhom polroku tohto roka rovnakú výkonnosť, akú vykázali za prvých šesť mesiacov tohto roka. DDS spravovali koncom júna tohto roka príspevky sporiteľov v čistej hodnote 22,9 mld. Sk.
Doplnkové dôchodkové fondy by tak mali v tomto roku podľa NBS dosiahnuť nižšie výnosy ako fondy v druhom penzijnom pilieri. Výnosy v rastových dôchodkových fondoch, ktoré spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), by totiž mali v tomto roku podľa správy centrálnej banky predstavovať od 5,8 % do 8,8 %. Vo vyvážených fondoch by malo ísť v tomto roku o výnos v rozmedzí od 5,3 % do 8,3 % a v konzervatívnych fondoch od 3,4 % do 5,2 %. Všetky tieto očakávané tohtoročné výnosy v druhom pilieri rovnako ako pri fondoch spravovaných DDS vychádzajú z predpokladu, že fondy v druhom pilieri dosiahnu v druhom polroku tohto roka rovnakú výnosnosť, akú mali v období od začiatku januára do konca júna tohto roka.
„Náklady a poplatky v treťom pilieri neznáša doplnková dôchodková spoločnosť, ale účastník tohto systému, keďže sa účtujú na ťarchu fondu,“ objasnila NBS nižšie výnosy v doplnkových dôchodkových fondoch. Náklady a poplatky, ako napríklad odplaty pre depozitára, poplatky bankám, či poplatky obchodníkom s cennými papiermi tak podľa centrálnej banky priamo ovplyvňujú výnosy fondov doplnkového dôchodkového sporenia. V druhom dôchodkovom pilieri pritom tieto náklady hradia DSS z vlastného majetku.
Druhým dôvodom, prečo sú výnosy v doplnkových penzijných fondoch nižšie ako výnosy v druhom pilieri, je podľa NBS to, že odplaty pre DDS sú vyššie ako odplaty pre DSS. „Napríklad odplata za správu dosahuje v treťom pilieri na ročnej báze až 3 %, zatiaľ čo rovnaká odplata v druhom pilieri predstavuje maximálne 0,9 % ročne,“ uvádza NBS. Ak sa rozdiel medzi týmito dvoma odplatami pripočíta k očakávanej výnosnosti doplnkových dôchodkových fondov, výsledné výnosy sú podľa NBS porovnateľné s výnosmi v druhom penzijnom pilieri. „Okrem uvedených dôvodov vplýva na nižšiu výkonnosť fondov v treťom pilieri aj konzervatívnejšia štruktúra investícií v doplnkových dôchodkových fondoch,“ upozornila NBS.
Za prvý polrok tohto roka vykázali stratu dve z piatich doplnkových dôchodkových spoločností. Strata DDS Axa ku koncu júna tohto roka predstavovala takmer 7,5 mil. Sk a DDS Aegon, ktorá dostala povolenie na svoju činnosť v polovici mája tohto roka, zaevidovala ku koncu prvého polroka stratu 1,2 mil. Sk. DDS Stabilita uzatvorila prvý polrok tohto roka so ziskom 7,8 mil. Sk, DDS Tatra banky vykázala zisk 13,6 mil. Sk a polročný zisk DDS ING Tatry-Sympatia predstavoval takmer 44,6 mil. Sk.