Výnos z privatizácie monopolného dovozcu zemného plynu v Českej republike Transgas a ôsmich regionálnych distribučných spoločností by mal dosiahnuť minimálne dva a pol násobok účtovnej hodnoty firmy. Uviedla to v piatok generálna riaditeľka Transgasu Alena Vitásková. „Myslím si, že pod 100 mld. CZK by sa s cenou nemalo ísť,“ dodala Vitásková.
Rovnakú čiastku by rád inkasoval aj štát, analytici však odhadujú výnos z predaja medzi 70 až 80 mld. CZK. Štát ponúka na predaj až 97 % akcií Transgasu spolu s ôsmimi regionálnymi distribútormi zemného plynu.
Jedinými dvoma distribučnými firmami, v ktorých štát neovláda majoritný podiel, je Pražská plynárenská a Jihočeská plynárenská.
Poradcom českej vlády pri privatizácii plynárenstva je investičná banka ABN Amro, termín pre podanie predbežných ponúk vyprší 7. septembra. Ich konečné vyhodnotenie je plánované na 14. decembra.
Časový plán privatizácie považuje Vitásková za smelý, zároveň však uviedla, že firma ho dodrží. „Harmonogram privatizácie je veľmi ambiciózny, ale z našej strany je splniteľný. Budeme pripravení poskytovať podklady tak, ako budú požadované poradcom,“ uviedla Vitásková. Neuviedla však termíny pre prípravu informačného memoranda a hĺbkovej kontroly.
Výška ponúk za Transgas bude závisieť od plánu narovnania predajných cien plynu. Tie sú zatiaľ určované cenovými výmermi. Ceny plynu monopolného distribútora sú nižšie než náklady na jeho dodávku a Transgas stratu z predaja plynu dotuje poplatkami za jeho tranzit cez české územie.
„Energetický regulační úřad pripravuje úplné vyrovnanie medzi nákupnou cenou plynu a regulovanou predajnou cenou pre distribútorov do konca roku 2004, čo je aj príprava na liberalizáciu trhu. Bude to samozrejme zaujímať aj spoločnosti, ktoré budú mať záujem o kúpu českého plynárenstva,“ zdôraznila Vitásková.
Návrh, ktorým sa zaoberal regulačný úrad ráta s tým, že v roku 2002 by malo dôjsť k odstráneniu straty Transgasu z plynárenskej činnosti a v roku 2003 by už firma mohla z tejto činnosti vykázať zisk. Transgas by mal podľa Vitáskovej na konci roku vykázať hrubý zisk 3,6 mld. CZK, čo je nárast v porovnaní s 1,8 mld. CZK v rovnakom období minulého roka.
Tržby by sa mali v tomto roku medziročne znížiť na 31 mld. CZK z minuloročných 42 mld. CZK. Záujem zúčastniť sa privatizácie už prejavil nemecký Wintershall spoločne s RWE Gas. Svoje ponuky chcú predložiť aj Gaz de France s Ruhrgasom. Tendra by sa mohli zúčastniť rovnako i taliansky SNAM, ruský Gazprom, nórsky Statoil a belgický Tractebel. Podľa Vitáskovej by mohla na českom trhu pôsobiť jedna silná spoločnosť spolu s ďalšími regionálnymi firmami.