Prezident Hugo Chávez vymenoval počas víkendu do funkcie riaditeľa Petroleos de Venezuela ľavicovo orientovaného ekonóma a bývalého prvého viceprezidenta Venezuelskej centrálnej banky Gastona Parra.
Analytici hodnotia tento krok ako ďalšie štádium prísnej kontroly toku zahraničných mien, ktoré získava PDVSA z predaja ropy, čo má značne finančne poškodiť túto najväčšiu latinsko-americkú ropnú spoločnosť.
Gaston Parra vyučoval ekonomiku na lokálnej University de Zulia a neskôr sa stal prvým viceprezidentom centrálnej banky.
Táto finančná inštitúcia počas uplynulého týždňa enormne zvýšila predaje dolára s cieľom chrániť domácu menu – bolivar, ktorý sa dostal pod tlak v súvislosti s politickou nestabilitou a najmä po prieniku informácií o nepokojoch v ozbrojených silách.
Gaston Parra sa má stať „poslušným“ nástrojom pri potlačení odporu v PDVSA, ktorá sa zdráha zvyšovať odvody zahraničných mien do centrálnej banky.
Petroleos de Venezuela však bude musieť v ešte výraznejšom objeme odvádzať zahraničnú menu do centrálnej banky, čím sa obmedzia jej investičné zdroje na ďalšiu ťažbu ropy a prieskum nových nálezísk tejto suroviny.
Prezident Chávez má v priebehu niekoľkých dní oznámiť detaily razantného programu, ktorého cieľom je obmedziť rozpočtový deficit na úroveň 5% z hrubého domáceho produktu.
Neistotu vyvoláva aj fakt, že Chávez odvolal svoje včerajšie televízne vystúpenie.
Pozorovatelia dodávajú, že nástup Gastona Parra do funkcie je už štvrtou výmenou na tomto poste za ostatné tri roky, čo vyvoláva veľmi chladné reakcie zo strany nadnárodných spoločností, ktoré majú obchodné kontakty s PDVSA.
Gaston Parra je zároveň kontroverznou osobou, ktorá sa podieľala na vypracovaní zákona o znárodnení ropného priemyslu v sedemdesiatych rokoch. O dvadsať rokov neskôr Parra vehementne bojoval proti vstupu zahraničných investorov do tohto kľúčového sektora venezuelskej ekonomiky.
Parra nahradzuje vo funkcii generála Guaicaipura Lamedu, ktorý síce nemal prax pri riadení ropného gigantu, avšak vypracoval sa na výkonného riadiaceho pracovníka s rešpektom a dôverou zo strany ostatných ropných spoločností.
Fakt, že PDSVA má už štvrtého riaditeľa za ostatné tri roky nasvedčuje tomu, že prezident Chávez absolútne ignoruje požiadavky na riadenie gigantickej ropnej spoločnosti, hovorí jeden z jej bývalých šéfov Pedro Burelli.
Odvolanie generála Lamedu môže navyše vyvolať negatívnu odozvu v ozbrojených silách.
Lameda patrí k skupine apolitických generálov, a nie k takzvanému prochávezovskému krídlu venezuelských dôstojníkov.
Bol proti novému zákonodarstvu z novembra minulého roka, ktoré má podľa neho silné prvky „renacionalizácie“ celého ropného priemyslu. Nová legislatíva totiž vyžaduje, aby majetková účasť štátu v ropných firmách bola viac ako 50%-ná, čo vyvolá nielen nevôľu zahraničných investorov, ale zároveň zvýši finančný tlak na PDSVA.
Daňová záťaž na túto spoločnosť sa zvýši zo 16,6 na 30%, pričom uvedené rozhodnutie sa iba sporadicky konzultovalo so zástupcami tejto najväčšej ropnej firmy v celej Latinskej Amerike.
Venezuela je tretím najväčším producentom ropy v rámci OPEC a bývalý riaditeľ PDSVA tvrdo bojoval aj proti zníženiu kvóty na dennú ťažbu o 170 000 barelov, ktorá aktuálne dosahuje 2,49 milióna barelov/deň.
Takto zredukovaná ťažba sa negatívne premietne do investícií PDSVA v strednodobom časovom horizonte.